Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło nowy serwis internetowy dedykowany rekrutacji.  Pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego regionu.

Rekruterzy WOT to żołnierze - ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku. „Naszym głównym atutem jest to, że sami jesteśmy żołnierzami WOT, co za tym idzie, jesteśmy takimi samymi żołnierzami, jakimi staną się ochotnicy zrekrutowani przez nas” – opowiada kpr. Agnieszka Sarna, rekruterka z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Mieliśmy te same wątpliwości i te same pytania. Również zastanawialiśmy jak to będzie, gdy stawimy się na jednostkę, (…) na szkolenie. Dzisiaj, bazując na własnych doświadczeniach jesteśmy w stanie odpowiedzieć nowym rekrutom na wszystkie pytania, rozwiać ich wątpliwości”. „Wychodzimy do ludzi, inicjujemy spotkania, prowadzimy akcje, których celem jest zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Naszym atutem jest nasz mundur i nasza postawa” – dodaje kpr. Agnieszka Sarna.

Rekruterzy przybliżają model funkcjonowania formacji oraz codzienny tok służby żołnierzy nie tylko poprzez rozmowę i przekazywanie suchych faktów, ale również prezentując zdjęcia, filmy, oraz dzieląc się własnymi doświadczeniami. Przygotowują tym samym przyszłych adeptów OT, do tego z czym mogą się spotkać w szeregach OT, czego mogą od wojska oczekiwać, jak również czego wojsko może oczekiwać od nich.

Ważne w tym pierwszym kontakcie jest również przekazanie informacji o tym „jakim należy sprostać warunkom, aby dostać się do wojska”. Mowa tu zarówno o warunkach fizycznych, jak i psychicznych i emocjonalnych. Dlaczego jest to takie ważne? Na te pytanie również odpowiada nam rekruterka, kpr. Martyna Nowak
z 10 ŚBOT. – „Mam poczucie odpowiedzialność za tych kandydatów, za to że się tutaj zgłaszają. Nie chciałabym żeby spotkali się z odmienną rzeczywistością, niż ta, jaką im przedstawiłam. Moje postrzeganie może być zupełnie inne niż ich”.

terytorialsi

Rekruterzy od samego początku, kiedy tylko nawiążą kontakt z ochotnikiem, aż do momentu wcielenia, a czasem nawet i po wcieleniu, mają z nim ciągły kontakt. Rekruterzy posiadają wiedzę i doświadczenie, którym mogą podzielić się z osobami zainteresowanymi służbą. Rekruterzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości, z którymi wiąże się podjęcie decyzji o rozpoczęciu służby wojskowej.

Z rekruterami WOT można się umówić na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, możliwy jest oczywiście kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt do rekrutera z powiatu, w którym mieszka ochotnik można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez wpisanie nazwy powiatu.

Rekrutacja do WOT za pośrednictwem rekrutera to poza uzyskaniem „u źródła” wiedzy na temat służby, również znaczne ułatwienie formalnego procesu naboru do WOT, a to dzięki temu, że rekruter podczas spotkania może przyjąć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej, w tym celu nie ma więc potrzeby fatygowania się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Rekruterzy WOT to projekt, który funkcjonuje od niespełna roku. Projekt już teraz okazuje się bardzo efektywny w procesie naboru do formacji. Co siódmy żołnierz wcielony do WOT w 2021 roku podjął swoją decyzję po rozmowie z rekruterem. Takie systemy działają też w innych krajach, na przykład w USA.

W 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej od roku jest 4 rekruterów, są nimi ppor. Daniel Woś, ppor. Monika Sioda, kpr. Agnieszka Sarna oraz kpr. Martyna Nowak. Od początku tego roku na ręce rekróterów wpłynęło ponad 220 wniosków o powołanie  do Terytorialnej Służby Wojskowej  w 10 ŚBOT. Kontakt do naszych rekróterów można znaleźć na nowo uruchomionym serwisie internetowym pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Uruchomiony dzisiaj serwis powstał, aby osoby poszukujące odpowiedzi na różnych forach lub grupach dyskusyjnych w internecie, mogły szybko znaleźć najrzetelniejsze informacje dotyczące rekrutacji – poprzez bezpośredni kontakt z  rekruterem, który może okazać się wprost sąsiadem ochotnika. Na chwilę obecną w WOT jest 200 rekruterów.

Koncepcja wsparcia systemu naboru poprzez wprowadzenie rekruterów jest częściowo wzorowana na modelu stosowanym w Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich. Dotychczasowe doświadczenia WOT pokazują, że najlepszymi rekruterami są sami Terytorialsi, którzy działają w swoich regionach dla  lokalnych społeczności, z którymi się utożsamiają i którym służą.

Już dziś skontaktuj się ze swoim rekruterem WOT!
www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
Zawsze gotowi! Zawsze blisko!