Posiadanie karty kredytowej i posługiwanie się nią na co dzień daje dostęp do darmowego kredytu, dlatego warto z niej rozsądnie korzystać, pamiętając o potencjalnych ryzykach i pułapkach. Jakich? Przeczytaj artykuł i poznaj je już teraz!

Oprocentowanie po przekroczeniu okresu bezodsetkowego

Okres bezodsetkowy, który trwa z reguły trwa kilkanaście-kilkadziesiąt dni, umożliwia skorzystanie z darmowego kredytu, jednak wyłącznie pod warunkiem spłaty zadłużenia przed jego upływem. W razie przekroczenia terminu i w razie spłacenia zobowiązania na karcie kredytowej po czasie należy się spodziewać naliczania odsetek, a te z reguły są duże z uwagi na wysokie oprocentowanie kart kredytowych.

Wypłaty z bankomatów

Zasadniczo karty kredytowe należy wykorzystywać przede wszystkim do płatności bezgotówkowych, np. w sklepach stacjonarnych i internetowych czy za usługi. Nie poleca się ich natomiast w celu wypłacania pieniędzy z bankomatu, bo wiąże się to z wysokimi kosztami dodatkowymi. Wszystkie najważniejsze parametry wielu aktualnie dostępnych na rynku kart można znaleźć i porównać w serwisie https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Przelewy

To kolejna operacja finansowa, której wykonywanie za pomocą karty kredytowej jest zupełnie nieopłacalne. Wysokie koszty przelewów sprawiają, że nie warto w tym celu posługiwać się kartą kredytową.

Opłaty stałe

Opłata za obsługę czy za samo posiadanie karty niezależnie od jakichkolwiek warunków to bez wątpienia niekorzystne rozwiązanie dla klienta. Nie warto się decydować na tego rodzaju oferty – jeśli istnieje możliwość, lepiej skorzystać z innych kart.

Ubezpieczenie

Zdarza się, że banki wymagają dokupienia ubezpieczenia do karty kredytowej, co oczywiście podwyższa jej koszt. Z drugiej strony zapewnia ochronę ubezpieczeniową na wypadek np. śmierci, utraty zdrowia czy utraty zdolności do wykonywania pracy. Konieczna jest zatem kalkulacja i sprawdzenie, czy skorzystanie z polisy ubezpieczeniowej się opłaca, czy lepiej z niej zrezygnować. Ponadto warto pamiętać, że nawet jeśli jest obowiązkowa, klient ma prawo do jej zawarcia w innym banku niż ten, w którym otwiera kartę kredytową.

Przekroczenie limitu zadłużenia

Otwierając kartę kredytową, należy określić maksymalne dostępne saldo zadłużenia, z którego można skorzystać. Co prawda nawet po jego przekroczeniu istnieje możliwość dalszego wykonywania transakcji, jednak należy się liczyć z dodatkowymi kosztami z tego tytułu. Warto zatem na bieżąco sprawdzać naliczony limit, aby mieć pewność, że się go nie przekracza.

Transakcje międzynarodowe

To kolejny rodzaj transakcji, których nie warto wykonywać za pomocą karty kredytowej. Wynika to z wyjątkowo niekorzystnych zasad przewalutowania. Bardzo nieatrakcyjny kurs przeliczenia obcej waluty wraz z dodatkowymi opłatami z tytułu przeprowadzenia tego rodzaju płatności sprawia, że są one zupełnie nieopłacalne.

Dla kogo karta kredytowa

Podsumowując, karta kredytowa ma wiele pułapek, na które trzeba uważać, żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów i posługiwać się nią w sposób korzystny dla siebie. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć dobrą ofertę bez sztywnych opłat, terminowo spłacasz zadłużenie w ramach okresu bezodsetkowego i używasz jej wyłącznie do transakcji bezgotówkowych, np. zakupów w sklepach, karta kredytowa może być całkiem wygodnym i opłacalnym narzędziem finansowym. Więcej przydatnych porad finansowych wraz z licznymi ofertami nie tylko kart kredytowych, ale również kredytów i kont osobowych znajdziesz w serwisie finanse.rankomat.pl.

 

ranko ilustracja
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license