Chroberz i jego okoliczne miejscowości wydały wiele niezwykłych ludzi, którzy odbili niezapomniane piętno na lokalnej społeczności. W opowieściach starszych mieszkańców parafii Chroberz żywa jest pamięć o niezwykłej nauczycielce. Wychowawczyni wielu pokoleń, która swoje życie poświeciła podopiecznym ze szkoły podstawowej.
Narcyza Lesiuk z dziećmi z Zawarży
Mowa o Narcyzie Lesiuk. Wychowawczyni wielu pokoleń mieszkańców Zawarży. Bibliotekarce, działaczce społecznej i przede wszystkim harcerce. Zapraszamy do lektury biogramu, który opracowała Elżbieta Kubiec z Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Urodziła się 15 grudnia 1910 r. w Krakowie. Rodzicami byli Grzegorz (ur. 1882 r. w Razanowie na Ukrainie, zm. 1959 r. w Chrobrzu) i Ludwika (ur. 1882 r. w Rohatyniu, ówczesny powiat stanisławowski, obecnie obwód iwanofrankowski na Ukrainie, zm. W 1967 r. w Pińczowie).
Dyplom nauczycielki szkół powszechnych uzyskała w 1932 r. w Seminarium Nauczycielskim w Krakowie. Prace rozpoczęła w 1936 r. w Szkole Powszechnej w Działoszycach. W chwili wybuchu II wojny światowej pracowała w Szkole Powszechnej w Zbeltowicach, w gminie Bejsce, w powiecie kazimierskim. Pracę w jednoklasowej Szkole Powszechnej w Zawarży rozpoczęła w 1951 r. Pracowała tam przez 28 lat do 1979 r., aż do chwili włączenia Punktu Filialnego w Zawarży do Szkoły Podstawowej w Kozubowie. Nauka odbywała się w bardzo trudnych warunkach, w chłopskich mieszkaniach, bez światła, bez utwardzonych dróg. Pracowała społecznie, pełniąc funkcję radnej Gromadzkiej Rady Narodowej w Kozubowie i Powiatowej Rady Narodowej w Pińczowie.
Prowadziła zespoły artystyczne i bibliotekę wiejską. W styczniu i lutym 1977 r. ukończyła trzydziestogodzinny kurs szkolenia podstawowego z zakresu powszechnej samoobrony. Kierownikiem Ośrodka ZHP w Chrobrzu i organizatorem pracy zuchowej została mianowanana w 1971 r.
Stopień przewodniczki otrzymała 30 listopada 1969 r., podharcmistrzyni 26 listopada 1970 r., nadane rozkazami komendantki Hufca ZHP Pińczów. Rozkazem komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP z 15 lutego 1974 r. otrzymała stopień harcmistrzyni.
Jako nauczycielka pracowała 42 lata. Po przejściu na emeryturę pozostała w Zawarży. Nadal prowadziła punkt biblioteczny. Była osobą powszechnie szanowaną.
Za swoją działalność została uhonorowana: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (21 września 1983 r.), Odznaką 10-lecia Polski Ludowej (1955), Złotym Krzyżem Zasługi (1973 r.), Odznaką „Za zasługi dla Kielecczyzny” (1981).
Zmarła 23 maja 1992 r. w szpitalu w Pińczowie. Została pochowana na cmentarzu parafialnym Chrobrzu, w grobie rodzinnym.
Grób rodzinny Narcyzy Lesiuk uporządkowany przez chroberską młodzież
Od redakcji Chroberz.info: Pani Narcyza przychodziła piechotą ze swoimi wychowankami z Zawarży do Chrobrza. I uczyła dzieci jak nadać telegram, jak zamówić rozmowę telefoniczną na poczcie, albo jak kupić bilet na kolejkę wąskotorową. Czyli praktyczne rzeczy potrzebne do codziennego życia.
Elżbieta Kubiec, „Harcerski Słownik Biograficzny Kielecczyzny” Tom II, pod reakcją Stanisława Adamczaka i Andrzeja Rembalskiego.
Zdjęcie odnalazła: Anna Steckiewicz.
Opracowanie tekstowe: Paweł, chroberz.info. Grafika i odświeżenie zdjęć: Rafał B., chroberz.info
Jeśli posiadasz zdjęcia p. Narcyzy lub jakieś wspomnienia o niej to zamieść w komentarzu do tego artykułu lub prześlij na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z cyklu "Ludzie"