Bardzo często lubimy odpalać na komputerze czy smartfonie gry hazardowe za darmo 77777 online, załączać światło w wielu pokojach, korzystać z dużej ilości urządzeń elektronicznych. Potem niestety nadchodzi czas płacenia rachunków, gdzie płacimy coraz większe kwoty. W 2021 roku mieliśmy do czynienia z poważnymi podwyżkami, przez które jeszcze więcej płacimy za prąd. Jak zatem oszczędzać w tym zakresie?

Nowe czasy

Ceny gazu i energii elektrycznej gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie. Związane jest to ze zmianami rynkowymi, niedoborem energii, cenami paliw na rynku międzynarodowym. Trzeba także pamiętać o tym, że koszta te mają nadal rosnąć tej zimy, więc musimy spodziewać się wyższych rachunków za gaz i energię elektryczną. W najbliższych latach będziemy mieć do czynienia z transformacją energetyczną, przez co ceny mogą być jeszcze wyższe, co wraz z inflacją doprowadzi do problemów dla biedniejszych osób. Być może za kilka dekad sytuacja będzie już zupełnie inna, jednak musimy skupić się na teraz i najbliższej przyszłości. Oczywiście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ilość zużywanej przez nas energii. Postanowiliśmy wybrać kilka takich rozwiązań.

Ocieplenie domów i bloków

Wiele naszych domów czy bloków z mieszkaniami posiada stary system izolacji. Powoduje to, że jesteśmy w stanie w każdym sezonie grzewczym tracić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Nie tylko zużywamy więcej środków na ogrzewanie, lecz także spora część wytworzonego ciepła po prostu ucieka przez nieszczelne systemy. Przyjmuje się, że jedna trzecia strat ciepła w nieocieplonych domach ucieka przez ściany, a jedna czwarta przez dach. Już sama izolacja przestrzeni strychu może się nam zwrócić wielokrotnie. Z badań wynika, że nasze koszta dla izolacji strychu zwrócą się już po 2-3 latach. Jeśli zainwestujemy więcej w całe ocieplenie domu, to już w najbliższym sezonie odczujemy spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, zużywaną energię.

Ograniczanie ciepła

Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale obniżenie temperatury już o jeden stopień Celsjusza, jest w stanie dać nam mniejsze lub większe oszczędności za sezon grzewczy. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, to zamiast siedzieć w krótkim rękawie przy wysokiej temperaturze, postawmy na niższy poziom ogrzewania i cieplejsze ubrania. To samo z prysznicami czy kąpielami. Możemy obniżyć temperaturę ogrzewanej wody, co też zapewni nam określone oszczędności. W skali roku może to być nawet i kilkaset złotych. Do tego oczywiście zalecane są szybki prysznice, gdzie popularnością cieszy się zimna woda - wpływa to na nasz układ odpornościowy. W przypadku ogrzewania dobrze jest postawić na systemy rekuperacji czy też promienniki podczerwieni.

Ekonomiczne gotowanie

Czasem za bardzo nie myślimy podczas gotowania codziennych posiłków. Przykładem tego jest gotowanie warzyw czy makaronu, gdzie do wielkiego garnka z wodą wrzucamy niewielkie ilości produktów. O wiele dłużej będziemy musieli czekać aż woda się zagotuje. Wielkość garnka, patelni ma spore znaczenie dla zużywanej przez nas energii. Przyjmuje się, że w wielu domach czy mieszkaniach proces gotowania może zużywać sporą część miesięcznej energii. Polecane jest dziś gotowanie więcej niż jednego posiłku na raz, korzystanie z energooszczędnych urządzeń do gotowania na parze. Jeśli komuś zależy na szybkich posiłkach, to mikrofalówka zużywa mniej energii niż załączony na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut piekarnik.

Odnawialne źródła energii

Możemy oczywiście również, a nawet powinniśmy postawić na zrównoważone systemy energetyczne i grzewcze. Świetnym tego przykładem są panele słoneczne na dachu. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna i tańsza niż jeszcze 10 lat temu. Ponadto możemy liczyć w naszym kraju na dofinansowanie. Zyskamy przez to darmowe ogrzewanie, więcej energii elektrycznej, którą oddajemy elektrowni, a potem możemy odebrać.