Witamina K to jedna z tych witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach (inne to witamina A, D i E). Jest ona bardzo ważna, szczególnie u małych dzieci, ponieważ ma ona swój udział w prawidłowym rozwoju układu kostnego. Co ciekawe, jest ona jedną z najpóźniej odkrytych witamin. Szczególnie w ostatnim czasie można zauważyć wiele suplementów diety, które łączą w sobie witaminę D3 oraz K2 i być może właśnie to jest przyczyną wzrostu zainteresowania tym związkiem. Warto zatem dowiedzieć się o niej czegoś więcej, aby wiedzieć w jakich sytuacjach szczególnie należy zadbać o jej poziom i wspomóc się określonymi preparatami. W przeciwnym razie trzeba będzie się borykać z poważnymi skutkami jej niedoborów.
Czym tak właściwie jest witamina K?
Witamina K to tak naprawdę grupa witamin, które przede wszystkim można podzielić na te występujące naturalnie oraz uzyskiwane syntetycznie w laboratoriach. Te pierwsze można podzielić na witaminę K1 oraz K2. W przypadku tej pierwszej, jest ona pochodzenia roślinnego, a organizm przyswaja statystycznie ok. 50% jej wartości. Natomiast witamina K2 powstaje dzięki drobnoustrojom tworzącym florę jelitową. Obie formy rozpuszczają się w tłuszczach. Co ciekawe, witamina K2 wykazuje blisko 100% przyswajalność.
Natomiast liczne formy witaminy K pozyskuje się także w sposób syntetyczny. Najbardziej znaną jest tzw. witamina K3, która odmiennie od witamin K1 oraz K2 rozpuszcza się w wodzie, a także jest lepiej przyswajalna od witaminy K1. Warto także odnotować fakt, że w zdrowym organizmie nie ma potrzeby suplementacji witaminy K. W zdecydowanej większości przypadków produkcja organizmu, a także dostarczanie jej ilości przez pożywienie są absolutnie wystarczające.
Jednak w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju infekcji układu pokarmowego, dolegliwości, czy też chorób, jej poziom drastycznie spada. Wtedy niezbędna jest dodatkowa suplementacja, aby uniknąć skutków jej niedoborów. Wartościowe suplementy diety bogate w witaminę K można znaleźć np. w sklepie SFD. Warto o nich pamiętać, szczególnie w przypadku rekonwalescencji po wszelkiego rodzaju przebytych chorobach.
Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze witaminy K?
Chociaż niedobory witaminy K u dorosłych osób są stosunkowo rzadkie, to warto wiedzieć w jaki sposób organizm daje znać, że brakuje mu tej ważnej substancji odżywczej. Po zaobserwowaniu któregoś z nich, warto udać się na badania, aby potwierdzić jej niedobór. W takim razie, jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze witaminy K?
- Obniżona odporność organizmu;
- Problemy z krzepliwością krwi, nawet przy niewielkich ranach;
- Krwawienia z błon śluzowych, obfite miesiączki u kobiet oraz krwiomocz;
- Wrażliwość ciała i szybkie powstawanie siniaków;
- Częste biegunki.
Zaobserwowanie u siebie, któregoś z powyższych objawów powinno skłonić przede wszystkim do udania się do lekarza. O ile przyczyną może być niedobór witaminy K w organizmie, to warto pamiętać, że powyższe objawy mogą mieć także dużo bardziej poważne podłoże. Dlatego właśnie zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który zleci wykonanie odpowiednich badań i w razie konieczności najlepszą drogę leczenia.
W przypadku faktycznego niedoboru witaminy K, warto sięgnąć po suplementy diety, które posiadają odpowiednie dawki tego związku, a także wartościowy skład pomagający we wchłanianiu witaminy K. Wszelkiego rodzaju suplementy diety najwyższej jakości, można znaleźć w sklepie SFD. Dostępna jest tam bogata oferta, która pomoże w zwalczaniu niedoborów wszelkiego rodzaju niezbędnych substancji odżywczych.