Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli popularne Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię natomiast papież Urban IV w 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele.

W naszej parafii procesje do czterech ołtarzy odbywały się w samym Chrobrzu. Trasa w zasadzie była niezmienna od lat - procesja ruszała spod kościoła na ulicę Staropolską, pierwszy ołtarz zlokalizowany był przy starym domu państwa Majów, następnie drugi koło pani Dobajowej (skrzyżowanie Staropolskiej i Glinik), następnie u państwa Dymków - na Chrobrego i powrót Staropolską lub Podzamczem do kościoła, gdzie zlokalizowany był czwarty ołtarz.

Oczywiście tak wyglądała procesja w latach 90-tych i początku lat 2000-nych. Jeśli macie informacje jak były umiejscowione ołtarze i jak przebiegała trasa procesji Bożego Ciała w poprzednich latach to piszcie w komentarzach lub w prywatnej wiadomości na fb, ew. na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od 2012 roku, ksiądz proboszcz Waldemar Krochmal zaproponował aby co roku procesje Bożego Ciała odbywała się w innej miejscowości naszej parafii. Zaczęło się od Nieprowic, w tym roku po "wizytach" w każdej wsi, procesja wraca do Chrobrza. Proboszcz ksiądz Robert Borecki wyznaczył następującą trasę:

I Ołtarz ul. Podzamcze 20.
II Ołtarz przy Figurce Matki Bożej ul. Ogrodowa obok przystanku autobusowego.
III Ołtarz ul. Podzamcze na rozjeździe pod Kapliczką.
IV Ołtarz przed kościołem przy Figurze Św. Floriana.

A tak procesja wyglądała na fotografiach sprzed lat.

as14.jpg Procesja Bożego Ciała Miniatury Procesja podczas Bożego Ciała w Chrobrzu w 1971 roku Procesja Bożego Ciała w Chrobrzu, ulica Staropolska, w tle widać budynek nieistniejącej już katechezówki koło kościoła. Zdjęcie wykonane na początku lat 50 - te. (Fot. z arch. A Soboty) Jeśli posiadasz informację na temat nierozpoznanych na zdjęciu osób proszę o kontakt pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
sk2.jpg Procesja podczas Bożego Ciała w Chrobrzu w 1971 roku Miniatury Procesja Bożego Ciała do ołtarza u Gilów.
Pierwszy z lewej Józef Kucybała z Wojsławic, w głębi Maria Dobaj, Katarzyna Kurczyna, na pierwszym planie Leokadia Walczak. Pierwsza z prawej Jadwiga Kłap, Zofia Cieplińska. Zdjęcie wykonano podczas procesji Bożego Ciała na ulicy Staropolskiej (Józef Kucybała na wysokości dawnej katechezówki, obecnie plac gminny). Lata 60 - te. (Zdjęcie w trakcie identyfikacji, jeśli posiadasz jakąś informację na temat zdjęcia proszę o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) (arch. S.Konieczna).
 
as20.jpg Procesja wokół kościoła w Chrobrzu Miniatury Procesja Bożego Ciała w Chrobrzu
Kobieta na zdjęciu druga od lewej (ze świecą) Janina Doroz, Procesja Bożego Ciała, zdjęcie wykonane przy kościele w Chrobrzu od strony wschodniej. Lata 60-te. (Foto z arch. K.Doroz) Jeśli posiadasz informację na temat nierozpoznanych na zdjęciu osób proszę o kontakt pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
as13.jpg Procesja Bożego Ciała w Chrobrzu Miniatury Procesja Bożego Ciała
Procesja podczas Bożego Ciała w Chrobrzu w 1971 roku, zdjęcie wykonane na skrzyżowaniu obecnych ulic Staropolskiej i Chrobrego (po prawej stronie dom Zofii i Władysława Boksów na obecnej posesji Loziów). Po lewej stronie zdjęcia Władysław Boczarski z wnukiem Andrzejem Sobotą. Pierwsza od lewej dziewczynka to Barbara Wypych z Chrobrza, koleżanka obok NN. Z krzyżem Jan Kowalski. W środku największą chorągiew niesie Kazimierz Domagała z Wojsławic. (Fot. z arch. A Soboty) Jeśli posiadasz informację na temat nierozpoznanych na zdjęciu osób proszę o kontakt pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
jm1.jpg Miniatury Procesja Bożego Ciała
Procesja wokół kościoła w Chrobrzu. Początek lat 80-tch. Na pierwszym planie, dziecko w białej sukience Małgorzata Maj, pierwsza z lewej Zofia Prostak, na pierwszym planie w ubranku "krakowskim" Anna Lozia, obok niej Zofia Boksa. Z tyłu od prawej, pierwsza (na biało) Anna Piękoś z domu Kłap. Nad głową Małgorzaty Maj, po prawej stronie patrząc na zdjęcie Donat Dymek (organista). Jeśli posiadasz jakieś informacje na temat osób na zdjęciu proszę o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Zobacz pozostałe artykuły z cyklu "Czy wiesz,że..."