24 czerwca, na przystani kajakowej w Chrobrzu, nad rzeką Nidą, zorganizowane zostały przez Szkołę Podstawową w Chrobrzu „Sobótki 2012”.

Impreza odbyła się w klimacie prasłowiańskiego święta, jakim od wieków była noc świętojańska, zwana też nocą kupały lub wiankami. Związana była zarazem z czwartym już etapem projektu pod nazwą „Cztery pory roku- lato w poezji dziecięcej”. Projekt ten był realizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną- filia w Chrobrzu, reprezentowaną przez p. Bożenę Piątek. W organizację tej imprezy włączyły się też inne instytucje: wspomniana wcześnie Biblioteka w Chrobrzu, Rada Rodziców i Klub Kobiet.

Najważniejsze, że dopisała pogoda! Dzięki temu, tak liczna publiczność zgromadziła się w niedzielne popołudnie, by obejrzeć zadziwiający spektakl w wykonaniu chroberskich uczniów.

Uroczystości nad Nidą rozpoczęły się powitaniem gości, a wśród nich znaleźli się: wójt - Tadeusz Sułek, radni, sołtysi, dyrektorzy i pracownicy pobliskich szkół i instytucji, księża, pracownicy policji i straży, przyjaciele szkoły. Następnie p. Urszula Wodolska, Renata Magdziarz i p. dyrektor Gabriela Kłap, odczytały fragmenty „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego.

Przepiękne występy dały dzieci z przedszkola, klasy „0” oraz uczniowie klas

 I- III i IV-VI. Zaangażowana więc została cała szkoła!

Przedszkolaki, przebrane za pszczółki, zaśpiewały piosenki o tematyce letniej, powiedziały wierszyki i zatańczyły taniec z chustkami. Przygotowały je panie: Lilia Strogusz-Sabat i Renata Magdziarz.

Dzieci z zerówki, przygotowane przez wychowawczynię p. Urszulę Wodolską, dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń, również w przepięknych strojach, śpiewały, recytowały i tańczyły.

Dzieci z klasy 0 i I zatańczyły tańce: „Pięknie Was witamy”, „Laboga” i „Grozik”. Uczniowie kl. I-III wystąpili dla swoich rodziców w związku z przypadającym w sobotę Dniem Taty. Zagrali również na fletach, a najwięcej emocji wzbudziły popisy naszego zespołu akordeonowego (kl.II) i „Wiązanka tańców narodowych” w wykonaniu uczniów kl.II-V, przygotowanych pod okiem p. Małgorzaty Stępień. Ponadto mogliśmy zobaczyć nasze uczennice w solowych wykonaniach.

Podczas imprezy wystawione zostały liczne stoiska. Wśród nich prezentowała się nasza szkoła, Klub Kobiet , Rada Rodziców i Biblioteka w Chrobrzu. Wszyscy mogli spróbować wyśmienitego, darmowego żurku i smalcu „po chrobersku” oraz zjeść kiełbaskę z grilla, skosztować pysznych ciast.

Na przybyłych czekały liczne atrakcje, m.in. konkursy dla dzieci i rodziców, przeprawy łódką motorową. Najmłodsi rysowali i malowali, a najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.

Zadaniem mam było np. uplecenie wianka na czas. Chętni zmierzyli się też w konkursie „na najdłuższą obierkę z jabłka” oraz w „przenoszeniu lentilków słomką”.

W naszej szkole w ubiegłym tygodniu został ogłoszony „Konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy”. Konkurs rozstrzygnięty został podczas uroczystości, a komisja oceniła i wyłoniła te najpiękniejsze. Po piosence „Wiła wianki”, występie Złocowianek oraz nowego zespołu, złożonego z mam naszych uczniów, wszystkie wianki puszczane były z nurtem rzeki Nidy.

Pani dyrektor Gabriela Kłap, wręczyła zaproszonym gościom podziękowania, w niebo poleciały też „lampiony szczęścia”, po czym wszyscy zebrani bawili się przy muzyce zespołu „Rytmix”.

Organizatorzy uroczystości bardzo dziękują:

- Wójtowi Gminy Złota Tadeuszowi Sułkowi,
- państwu Krystynie i Edwardowi Kasza,
- Księdzu Proboszczowi Waldemarowi Krochmalowi,
- zespołowi „Rytmix”,
- Prezesowi Straży OSP w Chrobrzu Adamowi Wypychowi,
- panu Władysławowi Stępniowi druhowi OSP w Chrobrzu,
- panom Andrzejowi i Piotrowi Lozia,
- panu Władysławowi Brogowi,
- panu Pawłowi Bochniakowi,
- wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji uroczystości.

Tekst: SP Chroberz
Zdjęcia: Paweł B.