Co dalej ze szkołą podstawową w Chrobrzu? Na te i inne pytania odpowiadał Tadeusz Sułek - wójt gminy Złota, podczas spotkania w Domu Ludowym w Chrobrzu.

Jak już informowaliśmy rodzice, mieszkańcy i nauczyciele w gminie Złota w powiecie pińczowskim nie zgadzają się, aby szkołę Podstawową m.in. w Chrobrzu, dla której organem prowadzącym jest obecnie gmina, została przekazana w prywatne ręce.

Wójt Tadeusz Sułek, nadal podkreśla, że gminy nie stać by ciągle dokładać do oświaty. Jak dodaje, otrzymał korektę subwencji oświatowej, która tylko na ten rok zmniejszyła się o 34 tysiące złotych.

- Co będzie, jak odejdą ósme klasy i młodzież gimnazjalna - pytałwójt.

Nadal wiec podtrzymuje, że najlepszym rozwiązaniem zarówno dla nauczycieli, jak i dzieci będzie przekazanie placówki osobie fizycznej bądź prawnej.

- Ważne, że nauczyciele zachowają pracę. Gorsze warunki bo bez przywilejów zawartych w karcie, ale prace zachowają. Natomiast ograniczenie stopnia organizacyjnego szkoły wiąże się ze zwolnieniami - tłumaczy wójt.

Gabriela Kłap, dyrektor szkoły, zaznacza, że przez ten rok będzie dążyć do tego, by gmina jeszcze przez najbliższy rok utrzymywała placówkę.

- Dla nas to wszystko jeszcze za wcześnie - dodaje.

- Jeżeli ta sytuacja się utrzyma w następnym roku, to będziemy się przygotowywać sami do tego, żeby przejąć szkołę - tłumaczy dyrektorka.

Przeciwni są nadal rodzice. Zapowiadają, że nadal będą walczyć o szkołę. Jak mówią, przekazanie w ręce prywatne wiąże się z jej likwidacją i szkoda im zarówno dzieci, jak i tej placówki.

Kolejne spotkanie tym razem z kuratorem oświaty i najprawdopodobniej z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się 20 lutego o godzinie 16.00 w sali budynku Biblioteki Publicznej w Złotej.

Autor: Marta Gajda, Radio Kielce

Czytaj również:

- Chroberz: Szkoła w prywatne ręce? (audio)

- Wojna o szkoły w gminie Złota

- W Radiu Kielce o szkołach w Chrobrzu i Miernowie

- Rodzice nie chcą przekazania szkoły w prywatne ręce

spotkanie w chrobrzu w sprawie szkoła

spotkanie w chrobrzu w sprawie szkoła

spotkanie w chrobrzu w sprawie szkoła

spotkanie w chrobrzu w sprawie szkoła

spotkanie w chrobrzu w sprawie szkoła

spotkanie w chrobrzu w sprawie szkoła