Ponidzie, a więc i okolice Chrobrza były teatrem działań I wojny światowej i Legionów Polskich, którym przewodził Józef Piłsudski. Działalność późniejszego naczelnika i marszałka II RP przyniosła mu niezwykłą popularność w polskim społeczeństwie. Odbierany był jako symbol odzyskania przez Polskę niepodległości. Estyma jaką darzono naczelnika i jego legiony przejawiała się w licznych upamiętnieniach, m.in. poprzez wznoszone obeliski - w Chrobrzu do czasów nam współczesnych zachował się pomnik poświęcony „Marszałkowi i Obrońcom Ojczyzny”, o jego niezwykłej historii pisaliśmy w 2012 roku. [Zobacz]
Jednak zaskakującą informacją dla nas, badaczy historii Chrobrza, była informacja o nadaniu 28 marca 1935 roku Honorowego Obywatelstwa Chrobrza. Uroczystość odbyła się przy udziale zarządu oraz rady gminy Chroberz, a także władz powiatowych. Dzień wcześniej podobne wydarzenie odbyło się w Pińczowie. Wójtem Gminy Chroberz w tamtym czasie był Jan Ciepliński, podwójcim Józef Kucybała, a członkiem zarządu margrabia Zygmunt Wielopolski. O Chrobrzu i Pińczowie pisała ówczesna prasa, m.in. gazeta "Ziemia Radomska" w numerze z 2 kwietnia 1935 roku.
12 maja 1935 roku Marszałek Józef Piłsudski odszedł na wieczną wartę. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej, a ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu.
Grafika: Rafał Bochniak
Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami z cyklu "Czy wiesz, że..."