Długo wyczekiwana inwestycja dot. budowy światłowodu w gminie Złota, a co za tym idzie dostępu do sieci szerokopasmowej, stała się faktem. Mieszkańcy Wojsławic i Chrobrza już teraz mogą zawierać umowy na realizację m.in. internetu szerokopasmowego o przepustowości nawet 1 Gb/s!

Z biegiem czasu sieć dotrze również do innych miejscowości m.in. Rudawy, Nieprowic, Niegosławic, Złotej, Żurawnik, Biskupic, Miernowa, Stawiszyc oraz Pełczysk.

Jak informuje inwestor, firma NEXERA - Kształtowanie zasięgu całej sieci NEXERY jest procesem bardzo złożonym.  Zakres tzn. białych adresów w konkursach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa został określony w wyniku kompleksowej procedury konsultacji publicznych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W kolejnym kroku przygotowujemy projekt naszej sieci na danym obszarze i zbieramy adresy, które wstępnie mogą znaleźć się w jej zasięgu. Weryfikujemy możliwość wybudowania światłowodu. Najistotniejsze na tym etapie jest pozyskanie zgód na budowę.

internet szerokopasmowy

NEXERA nie świadczy dostawy usług np. internetu do odbiorcy końcowego (czyli do naszych domów), tym zajmują się operatorzy lokalni. Obecnie mieszkańcy Chrobrza i Wojsławic, a wkrótce Rudawy, Nieprowic i Niegosławic mogą się zgłaszać do aż 8 operatorów, m.in. Orange, UPC, T-Mobile, czy też mniejszych firm jak RFC, Fortes, Proneteus, Laser czy Uninet.

Zwróciliśmy się do kilku z nich z prośbą o informacje na temat możliwości podłączenia internetu. Od kilku otrzymaliśmy odpowiedzi co do parametrów i cen. Usługi dostarczane są w technologii FTTH, co oznacza, że każdy Abonent ma doprowadzony światłowód bezpośrednio do domu lub mieszkania.

Jedna z firm oferuje internet w 3 przepustowościach:
300 Mb/s – 69 zł/miesiąc,
600 Mb/s – 79 zł/miesiąc,
900 Mb/s – 89 zł/miesiąc.
Opłata aktywacyjna 99 zł jednorazowo.

Oferta innego usługodawcy:
1Gb/s dostępny jest już od 99,99zł brutto.

Oprócz tego firmy oferują telefonie stacjonarną oraz telewizję.

OPERATORZY:

Najlepiej jednak odwiedzić strony internetowe operatorów oraz skontaktować się w sprawie danego punktu adresowego. Mapa zasięgu dostępna pod adresem: https://www.nexera.pl/pl (jeśli dany punkt adresowy nie znalazł się na tej mapie to nie oznacza, że nie będzie miał możliwości przyłączenia się do sieci. Należy dopytać u wykonawcy sieci - kontakt: https://www.nexera.pl/pl/contact).

Autor: pb, chroberz.info