O roztropność i uwagę do kupujących w sieci apelowaliśmy nie raz. Okazuje się, że nie tylko kupujący mogą paść ofiarą oszustów. Przestępcy nie śpią i imają się co raz to innych metod pozyskania naszych pieniędzy. Ostatnio zastawiają sidła także na osoby oferujące sprzedaż w Internecie.

Niedawno jeden z portali ogłoszeniowych dodał do zamieszczanych ofert sprzedaży możliwość przesyłki. Jej cena jest dość atrakcyjna pokrywa ją kupujący. Oszuści szybko opracowali metodę „wyczyszczenia” konta sprzedającego. Po zamieszczeniu oferty kontaktują się ze sprzedającym za pomocą np. komunikatora. Podając się za potencjalnego klienta, interesują się ofertą, pytają o stan wystawionej na sprzedaż rzeczy i negocjują cenę. Po tym przesyłają informację, że kupują  towar z opcją przesyłki. Sprzedający otrzymuje link, w którym są rzekome dane kupującego wraz z przekazaniem do systemu administratora portalu, umówionej kwoty za zakupiony towar. Na dole specjalnie opracowanej formatki znajduje się przycisk „potwierdź transakcję”. Następnie po kliknięciu „potwierdzam” pojawia się kolejne okno. Tu przestępcy żądają uzupełnienia wszystkich danych naszej karty bankowej w celu przesłania nam pieniędzy za zakupy. Dla osób nie czytających instrukcji przygotowanych przez portal ogłoszeniowy, opisana sytuacja może nie wzbudzić podejrzeń. Wystarczy jednak wypełnić pola danymi naszej karty, zatwierdzić i w 100% możemy się spodziewać „wyparowania” środków z naszego konta.

Pamiętajmy, że jeśli na portalach aukcyjnych, czy ogłoszeniowych pojawiają się nowe opcje kupna-sprzedaży, z których jeszcze nie korzystaliśmy, koniecznie zapoznajmy się z instrukcjami administratora. Szczególnie przed zbliżającymi się świętami wielu z nas będzie kupować i sprzedawać w Internecie. Bądźmy czujni, nie dajmy się zwieść oszustom!!!

Opr. JG. Źródło: KPP Skarżysko-Kamienna