Dla większości osób oczywiste jest, że w przypadku pojawienia się w obiekcie gryzoni trzeba jak najszybciej przeprowadzić deratyzację. Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach mamy do czynienia z obowiązkową deratyzacją. Kiedy ma to miejsce? Czy jest to równoznaczne z koniecznością uzupełnienia wpisu w rejestrze deratyzacji?

Kogo dotyczy obowiązkowa deratyzacja i jak przebiega?

Obowiązkowa deratyzacja dotyczy każdego właściciela nieruchomości. Określa to ustawa z 2008 roku. Ustawodawca opisuje również, jak wygląda deratyzacja przeprowadzana w sposób prawidłowy. Dlaczego deratyzacja jest niezbędna w przypadku każdego budynku?

Rzecz w tym, że gryzonie przenoszą groźne choroby. Dlatego też, aby zachować bezpieczeństwo sanitarne, trzeba się ich pozbyć. W tym celu trzeba zastosować fachowe środki, zapewniające skuteczność, ale i bezpieczeństwo działań. Specjalistyczne środki do deratyzacji stosuje firma Patron Pest. W Kielcach jest to zdecydowanie jedna z najlepszych firm świadczących tego typu usługi. Realizowana zgodnie z przepisami, a deratyzacja w wykonaniu tej firmy przebiega według następujących zasad:

  • stosuje się jedynie specjalistyczne środki do deratyzacji,
  • preparaty są wykładane w ilości odpowiadającej powierzchni obiektu i potencjalnej liczebności populacji gryzoni,
  • trutki lub pułapki są zabezpieczone przed dziećmi,
  • umieszcza się ostrzeżenie, informujące o obecności w danym miejscu trutki.

Deratyzacja Kielce a odpowiednie dokumenty

Obowiązek deratyzacji oznacza również konieczność wypełnienia dokumentów potwierdzających przeprowadzenie procedury. Niezbędny jest na przykład rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym. Otóż rolnik ma obowiązek przeprowadzania deratyzacji głównie ze względu na wymogi bioasekuracji trzody chlewnej.

Jednocześnie ma również obowiązek posiadać taki rejestr, który może być bardzo ważny na przykład w czasie kontroli. Dokument ten zawiera wiele informacji, w tym te, jak wyglądała deratyzacja, kiedy była przeprowadzana czy też ile kosztowała.

Czy rejestr deratyzacji to ten sam dokument, co protokół deratyzacyjny?

W wielu przypadkach wypełnianym dokumentem nie jest rejestr, lecz protokół. Profesjonalne firmy dostarczają protokół nawet wtedy, kiedy nie jest to wymagane. Zasadniczo dokument ten zawiera podobne informacje co rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym. Dowiesz się z niego, ile kosztuje deratyzacja mieszkania, jeśli zabieg dotyczył tego typu nieruchomości. Uzyskasz również informacje o zastosowanych w danym przypadku środkach do deratyzacji.

Deratyzacja to w przypadku właścicieli nieruchomości obowiązek. Ponadto, każdy, kto jest do tego zobowiązany, powinien udokumentować przeprowadzenie zabiegu. O ile w przypadku rolników niezbędne jest wypełnienie rejestru, o tyle w innych przypadkach możliwe jest sporządzenie innego dokumentu. Standardem jest przygotowanie protokołu po zakończeniu deratyzacji. Dotyczy to również sytuacji, w której deratyzacja została przeprowadzona, choć nie istniał taki obowiązek prawny.

deratyzacja