W 2021 roku z powodu obostrzeń pandemicznych bieg nie mógł odbyć się w tradycyjnym terminie 1 marca podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ogólnopolski organizator biegu przełożył wydarzenie na 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego.
Uroczystości rozpoczęły się pod pałacem Wielopolskich, gdzie po przywitaniu gości przez gospodarza uroczystości dyrektor Annę Lach, po odśpiewaniu hymnu punktualnie o godzinie 12 nastąpił start Biegu Honorowego na 1963 metry.
Trasa biegu prowadziła wokół obiektów zespołu szkół oraz po terenie przypałacowego parku. W tegorocznej edycji pobiegło prawie 50 zawodników – mieszkańców Chrobrza i okolic, uczniów i pracowników chroberskiego technikum oraz pasjonatów biegania z dalszych stron. Biegaczy zakwalifikowano do trzech kategorii.
W uroczystościach wzięli również udział: radny sejmiku wojewódzkiego i dyrektor buskiego szpitala uzdrowiskowego „Krystyna” Maciej Gawin, kierownik oddziału regionalnego KRUS Agnieszka Strączek oraz reprezentant pińczowskiej policji, zastępca komendanta mł. insp. Grzegorz Makuch.
Bieg w Chrobrzu uatrakcyjnili swoją obecnością goście z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w kieleckiej Bukówce ppor. Sebastian Stępień oraz st. szer. Konrad Świątek przyjeżdżając opancerzonym Hummerem. Chroberskie obchody poprowadził Stanisław Steckiewicz.
Zwycięzcy biegu:
Kobiety:
1. Joanna Zawłocka – słuchaczka CKU w Chrobrzu
2. Katarzyna Kwiecień – uczennica Technikum w Chrobrzu
3. Joanna Trela – pracownik ZSCKR w Chrobrzu
Mężczyźni:
1. Hubert Grzywna
2. Jan Kasza – GKS Strzelec Chroberz
3. ex aequo Mateusz Hojny – uczeń Technikum w Chrobrzu / Marek Kowalski
Rodziny:
1. Smogórowie
2. Gałkowie (wśród nich uczeń Technikum w Chrobrzu)
3. Gałęziowscy
Warto odnotować, iż najmłodszym uczestnikiem biegu okazał się Piotr Gałka, zaś najstarszym – Janusz Głombiński.
Na zakończenie uczestnicy biegu zostali zaproszeni na grillowany poczęstunek na terenie warsztatów szkolnych. Przez cały dzień można było również zwiedzać wnętrza i wystawy Szkolnej Izby Pamięci Narodowej i Tradycji Rolnej mieszczącej się w Pałacu Wielopolskich.
Źródło: ZSCKR w Chrobrzu. Fot. Rafał Śpiewak, Dariusz Garlej