W okresie międzywojennym w Chrobrzu funkcjonowało kilka organizacji skupiających miejscową młodzież zarówno żeńską jak i męską. W serwisie chroberz.info pisałem o początkach harcerstwa w naszej miejscowości [Przeczytaj]. Oprócz tej organizacji dynamicznie rozwijał się m.in. Związek Strzelecki Strzelec, Ochotnicza Straż Pożarna, Teatr Amatorski. Ciekawą organizacją była młodzieżowa przybudówka Akcji Katolickiej, tj. Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Chrobrzu – koło żeńskie.
Już przed I wojną światową na ziemiach polskich żywy był młodzieżowy ruch stowarzyszeń. W Chrobrzu były to Polskie Drużyny Strzeleckie (program działania bardzo podobny do ZS Strzelec). Odzyskanie przez Polskę niepodległości spowodowało nowe uwarunkowania prawne do których musiały dostosować się działające lub nowopowstające organizacje. Jedne z najlepiej zorganizowanych działały pod egidą Kościoła Katolickiego.
Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej otrzymały nowe statuty w 1919 i 1925 roku, obydwa zostały zatwierdzone przez Episkopat Polski. W statucie znajdujemy informacje o tym jakie cele przyświecały temu stowarzyszeniu: „Przysporzenie krajowi jednostek religijnych, katolików (katoliczek) z ducha i życia, ożywionych duchem ofiarności obywatelskiej, posiadających zmysł gospodarczy, pełniących swe obowiązki względem narodu, państwa, rozwiniętych fizycznie, wyrobionych organizacyjnie. Zadaniem stowarzyszenia jest jednoczyć młodzież polską, aby wspólną pracą wyrabiać ich na dzielnych synów Narodu”. Statut zalecał też miedzy innymi wstrzemięźliwość, rycerskość i punktualność.
Poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej - koło żeńskie w Chrobrzu. Rok 1930. Fotografia wykonana przed kościołem parafialnym w Chrobrzu. Z tyłu po lewej stronie stoi ks. Edward Bieganik oraz Zofia Wielopolska (w kapeluszu). (arch. E.Kucharski), www.stary.chroberz.info. Jeśli ktoś posiada informacje o osobach na zdjęciu proszę o kontakt pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 692 427 281
Członkowie nazywali siebie druhnami i druhami. Ich pozdrowienie to u dziewcząt „Sprawie służ – Służyć chce”, a u chłopców „Gotów”. W Chrobrzu założycielem Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej – koło żeńskie byli ksiądz proboszcz Edward Bieganik oraz Zofia Wielopolska. Podjęli się oni również opieki nad działalnością stowarzyszenia, które było podwaliną do zorganizowania w naszej miejscowości Akcji Katolickiej.
Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej rozwijały się bardzo dynamicznie. W 1926 r. istniało na terenie całego kraju ponad 2 tys. stowarzyszeń lokalnych mających ponad 100 tys. członków.
W 1930 roku miała udział podniosła i ważna uroczystość dla chroberskiego oddziału stowarzyszenia. W kościele w Chrobrzu, w obecności rodziny Wielopolskich oraz całej parafialnej społeczności, ksiądz Bieganik poświęcił sztandar SMP. Z tego wydarzenia zachowało się zdjęcie (powyżej), na którym widzimy młode członkinie ze swoimi patronami czyli Zofią Wielopolską i księdzem proboszczem. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów pana Edwarda Kucharskiego.
Z okresu międzywojennego pochodzi zdjęcie, które przekazała nam pani Małgorzata Judasz z Wojsławic. Przedstawia ono członkinie chroberskiej Akcji Kobiet.
Autor: Paweł Bochniak, chroberz.info
Zwracam się do naszych Czytelników o pomoc w zbieraniu informacji dotyczących Chrobrza, jego historii, miejsc i ludzi. Jeśli posiadacie jakieś wiadomości czy też zdjęcia lub dokumenty, które można skopiować, proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. kom. 692 427 281 Razem tworzymy kompendium wiedzy o Chrobrzu.
Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami z cyklu "Czy wiesz, że..."