Nasz Chroberz - Internetowy Serwis Chrobrza i Gminy Złota

Strona główna>>Kultura>>Pisarze

 

PISARZE

Z terenu gminy Złota wywodzi się wielu znakomitych pisarzy. Takie nazwiska jak Dygasiński, Kawiorski, czy ostatnio Ochwanowski, są doskonałymi ambasadorami Naszej Małej Ojczyzny. Dlatego warto się zapoznać z ich sylwetkami, oraz dorobkiem artystycznym, który jest niezwykle bogaty i różnorodny.
 


Adolf Dygasiński - Urodził się w Niegosławicach w 1839 roku w rodzinie drobnego oficjalisty dworskiego. Ochrzczony został w kościele parafialnym w Pełczyskach. Uczył się w szkole powiatowej w Pińczowie jednocześnie pracował zarobkowo. Były to dorywcze prace - pomoc kancelaryjna, w lecie murarka. Mając 19 lat wstąpił do gimnazjum w Kielcach, które ukończył w 1860 roku. W lutym 1863 r. poszedł do powstania. Aresztowany i więziony pół roku w Szczekocinach i Olkuszu. Studiował w Szkole Głównej w Warszawie. W ciągu 18 lat napisał szereg nowel i powieści. Większość z nich ukazuje ludzi wsi i drobną służbę folwarczną. Znaczna część utworów została umiejscowiona na Ponidziu. W 1891 r. pisarz udał się do Brazylii i w cyklu listów opisał tragiczne losy emigrantów. Listy zaalarmowały opinię publiczną w kraju. Wiele utworów poświęcił zwierzętom, które go interesowały przez całe życie. Opisując je nie popełnił najmniejszego błędu przyrodniczego, a zarazem widział w zwierzętach istotę czującą. Dzięki głęboko humanitarnemu spojrzeniu na świat, Dygasiński w swej twórczości stawał zawsze po stronie prześladowanych i krzywdzonych - zarówno ludzi jak i zwierząt. Dygasiński zmarł 3 czerwca 1902 roku w Grodzisku Mazowieckim. Pochowany w Warszawie na cmentarzu Powązkowskim. W Muzeum Regionalnym możemy podziwiać stałą ekspozycję poświęconą "piewcy Ponidzia". 


Henryk Kawiorski - urodził się 9 października 1942 roku. Pochodzi z Chrobrza, z rodziny inteligenckiej. Ojciec pisarza Henryk, był nauczycielem języka polskiego. Natomiast matka Janina prowadziła bibliotekę. Henryk Kawiorski uczęszczał do szkół podstawowych w Chrobrzu i Górach Pińczowskich. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. W latach 1959-1961 kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Kielcach, a następnie studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Akademia Pedagogiczna).

W roku 1965 uzyskał tytuł magistra i jednocześnie zadebiutował na łamach krakowskiej prasy.

Publikował m.in. w "Tygodnik Kulturalny", "Życie literackie", "Nowa wieś", "Wieści",
"Głos Młodzieży", "Przemiany", "Ikar" i innych.

Laureat ponad 25 ogólnopolskich konkursów dziennikarskich i literackich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Republiki Pińczowskiej
- za zasługi dla powiatu pińczowskiego. 

Członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Redaktor rocznika społeczno-kulturalnego powiatu pińczowskiego "7 Źródeł". Dziennikarz, redaktor i współpracownik wielu pism ogólnopolskich i regionalnych. Autor m.in.:
"Ojcowizna", "Bieg ku słońcu", "Goniec", "Koniec świata", "List gończy", "Na sagę", "Scyzoryki", "Krzywe lustro", "Przytulisko", "Mgła i ogień", "Złoty słoń" i wielu innych.
 


Adam Ochwanowski - urodził się 6 lutego 1952 roku w Złotej. Autor zbiorów wierszy: "Dopóki żyją matki", "Dotyk Madonny", "Północ", "Oswajanie świata", a także kolęd
i pastorałek.
 


Zdzisław Antolski - urodził się 16 stycznia 1953 roku. Lata dzieciństwa spędził najpierw w Złotej, a potem w Pełczyskach. Syn nauczycieli. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, a następnie pedagogikę kulturalno-oświatową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach (obecnie Akademia Świętokrzyska).

Laureat wielu konkursów poetyckich, m.in. "O Nagrodę Jesiennej Chryzantemy" (Płock),
"O Świętokrzyską Lirę Poezji" (Kielce), "O Laur Liścia Akantu" (Olsztyn),  "Czerwonej Róży" (Gdańsk), nagrody na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Poezji (Łódź) i innych

Copyright by Paweł Bochniak. Wszelkie prawa zastrzeżone