chroberz.info - Internetowy Serwis Chrobrza i Gminy Złota

 
Strona główna>>Wiadomości>>Aktualności>>Styczeń 2006

2006

luty
styczeń

AKTUALNOŚCI

*31.01 Dochodzą do siebie...
*31.01 4 miejsce w narciarskim rajdzie
*30.01 Cudem przeżyli
*30.01 Nasi tam byli
*25.01 Kołłątaj górą!
*24.01 Spotkanie opiekunów spółdzielni uczniowskich
*24.01 Noworoczne spotkanie
*23.01 Odkrywamy Świętokrzyskie. Chroberz
*22.01 Najpierw odwilż, teraz mróz
*21.01 Zmarł Krzysztof Wielopolski-Bik
*20.01 Liga siatkówki, wyniki III kolejki
*18.01 Ranking szkół
*18.01 Z życia "gimspółkowiczów"
*17.01 Audycja z naszymi licealistami w tle
*17.01 Jasełka bożonarodzeniowe
*16.01 Halowy turniej
*14.01 Pińczowska Powiatowa Liga Siatkówki LZS
*10.01 Kronika policyjna
*10.01 Wielka Orkiestra grała również w Chrobrzu
*7.01 Powiatowa siatkówka
*7.01 Konkurs kolęd rozstrzygnięty
*5.01 Gim-Spółka2 rozpoczęła działalność
*5.01 Odbiór techniczny oczyszczalni ścieków
*5.01 Podsumowanie akcji kolędowania
*3.01 Rusza liga siatkówki
*2.01 Ostatnia Sesja Gminy Rady Gminy 2005


31.01 Dochodzą do siebie...

...ale nie są tacy jak dawniej - mówią bliscy tych, którzy przeżyli katastrofę 

- Trzech poszkodowanych w katowickiej tragedii z województwa świętokrzyskiego przebywają jeszcze w szpitalu w Zabrzu. Z naszego okręgu nikt nie zginął, ale wszyscy są przygnębieni, zwłaszcza że pod rumowiem mogą być jeszcze kolejne ofiary - informował wczoraj Tadeusz Ptak, prezes Okręgowego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. 

Żona leżącego w szpitalu Krzysztofa Cepila z Chrzanowa koło Pacanowa dodała: - Mąż czuje się lepiej, powoli dochodzi do siebie, tak jak i jego dwaj współpracownicy. Ale psychicznie chyba już nigdy nie będą tacy, jak dawniej. Wciąż mają przed oczami to, co się stało, znali tylu ludzi, którzy zginęli. 
Prezes Ptak przywiózł wczoraj z Katowic trzy gołębie, okręg świętokrzyski wystawił ich w Katowicach 28. - Część gołębi mogła wylecieć z hali, część zginęła. Zarząd główny wziął te, które odzyskało wojsko i podzielił między okręgi. Może się zdarzyć, że pojedyncze ptaki dotrą do swych domów, ale mają marne szanse, bo jest zimno i mgliście - ocenił prezes.

/KRA, Echo Dnia/
[góra]

31.01 4 miejsce w narciarskim rajdzie


W Rajczy na Żywiecczyźnie odbył się Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski Rajcza-Zwardoń-Skalite-Oscadnica. Jak co roku nie zabrakło w nim również sportowców z gminy Złota z Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu, którzy jako jedyni reprezentowali powiat pińczowski i województwo świętokrzyskie.

Uczestnicy rywalizowali w różnych konkurencjach, m.in. w biegu narciarskim, minibiathlonie, konkursie wiedzy o regionie, w którym odbywał się rajd. Nasza reprezentacja zajęła bardzo wysokie 4 miejsce w klasyfikacji gmin!

Więcej informacji na oficjalnej stronie rajdu www.zywiecczyzna.pl/rajdchlopski/
[góra]

30.01 Cudem przeżyli

Tadeusz Ptak ze Złotej z wystawy w Katowicach wrócił w piątek. - Przez cały czas od momentu tragedii jesteśmy ze sobą w kontakcie, dzwoniliśmy do siebie, więc szybko okazało się że żaden z moich kolegów nie został poważnie ranny -mówi.

W niedziele miął jechać i przywieźć wszystkie gołębie. - Teraz to nie ma znaczenia. wiem, że większość ptaków przeżyła, są gromadzone w znajdujących się obok halach zakładu drobiarskiego i pewnie w ciągu najbliższych dni będzie można je odebrać - twierdzi.

/"Gazeta Wyborcza", Paweł Słupski/
[góra]

30.01 Nasi tam byli...

Katastrofa, która miała miejsce na Śląsku wstrząsnęła wszystkimi ludźmi. Jak się okazuje na 56. Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych w Katowicach byli również mieszkańcy naszej gminy. 
Wśród nich Tadeusz Ptak ze Złotej, Prezes Okręgu Kieleckiego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz członek Zarządu Głównego. Na szczęście nikomu nic się nie stało!
[góra]

25.01 Kołłątaj górą!

Uczniowie pińczowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Hugo Kołłątaja zwyciężyli w potyczce z kieleckim LO im. Hanki Sawickiej, uważanym powszechnie liceum o najwyższym w województwie poziomie nauczania. Ciekawostką jest, że zmagania te emitowane były na antenie Radia Kielce, w ramach cyklicznego konkursu międzyszkolnego. Aby sprostać wymaganiom, stawianym przez organizatorów i rywali, trzeba było wykazać się dużym zasobem wiedzy ogólnej oraz umiejętnościami artystycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki.

Uczniowie prezentowali swe talenty wokalne, odpowiadali na pytania z różnych dziedzin nauki i wykazywali się ogólnie pojętą inwencją twórczą.

W audycji, emitowanej 17 stycznia z kieleckim „ogólniakiem” zmierzyli się: Kasia Osiecka, Kasia Szymańska, Michał Mazur i Karol Gołąb. Merytoryczną opiekę nad wszechstronnymi uczniami sprawowała Mirosława Tutaj oraz Tomasz Pietrzykowski.

Rywalizacja była o tyle trudna, że w drużynie przeciwników znalazły się osoby bardzo mocne w wielu dziedzinach. Ot, dla przykładu – konkurencje wokalne „obstawiała” laureatka „Szansy na sukces”. Pomimo tak zawyżonego poziomu, młodzi pińczowianie ani na chwilę nie oddali pola, co zakończyło się sukcesem. Zdobyli 52 punkty na 56 możliwych. Tak wysokie noty rzadko się zdarzały podczas dziesięciu edycji konkursu.

- Byłoby jeszcze lepiej, ale pogrążyło nas pytanie z wiedzy popularnonaukowej, dotyczące katamaranu. Byliśmy bardzo zaskoczeni wygraną, bo nasi rywale prezentowali bardzo wysoki poziom – wspomina Kasia Osiecka.

Sukces jest tym większy, że w jury zasiadali ludzie zawodowo zajmujący się kulturą. Ich profesjonalna ocena dobrze rokuje na przyszłość, ponieważ konkursowa audycja była zaledwie wstępem do dalszych zmagań.

- Konkurs obejmuje kilka etapów, my zaliczyliśmy na razie eliminacje – mówi polonista „Kołłątaja” Tomasz Pietrzykowski. – Kolejna próba czeka nas za kilka tygodni, pozostajemy jednak dobrej myśli. Nasze liceum dwukrotnie już zdobyło w konkursie pierwsze miejsce w województwie, dwa razy wywalczyliśmy też drugą pozycję. Wprawdzie uczestnicy się zmieniają, ale sposób przygotowania pozostaje podobny. Mamy więc nadzieję na niezłą lokatę. Nie sposób wcześniej przygotować się do rywalizacji, ponieważ informacje o konkurencjach otrzymujemy na kilka dni przed „walką”.

Tym razem licealiści z Pińczowa zaprezentowali własną interpretację piosenki polskiej i zagranicznej, zaprezentowali szkołę i patrona, wymyślając oryginalny tekst do muzyki Marka Grechuty, recytowali wiersz Gałczyńskiego i popisywali się wiedzą z wielu dziedzin. Uczniowie, wśród których znaleźli się członkowie kółka teatralnego, świetnie sobie z tym wyzwaniem poradzili.

W konkursie do zawodów staje kilkanaście najlepszych szkół średnich z województwa.

Trzymajmy więc kciuki za „naszych”!

/"Tygodnik Ponidzia", E.W/
[góra]

24.01 Spotkanie opiekunów spółdzielni uczniowskich

Spółdzielnia uczniowska łączy szkołę z życiem środowiska. Młodzi spółdzielcy wchodzą w kontakty z dorosłymi, muszą załatwiać „dorosłe sprawy” jak zakup towaru, transport. I w ten sposób uczą się samodzielności w rzeczywistych kontaktach i sytuacjach.
Uczy dobrego gospodarowania, szacunku dla uczciwie zarobionych pieniędzy, pracy zespołowej i zbiorowej zaradności.

Dnia 13 stycznia o godz.13.00 w piątek do naszego Gimnazjum przyjechali opiekunowie spółdzielni uczniowskich ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu pińczowskiego i kazimierskiego. Przedstawiono sprawozdanie z działalność SU w woj. świętokrzyskim. 
Jeśli chodzi o dzałalność gospodarczą, spółdzielnia „Pszczółka” zajęła I miejsce w województwie świętokrzyskim. To również zasługa GIM-SPÓŁKI, gdyż nasza spółdzielnia była jednym z dostawców naszych pakietów. 
Nauczyciele podziwiali puchar i nasze osiągnięcia z Pakietu 2004/2005 wyeksponowane w gablotach. A było się czym pochwalić!!!
Działalność nowego przedsiębiorstwa GIM-SPÓŁKA2 również wzbudziła duże zainteresowanie. 
Nauczyciele zadawali wiele pytań.
Obejrzeli naszą stronę internetową. Płyta z „Pakietem Wrześniowym” też im się podobała. Przedsiębiorczość z Kamilem na pewno jest strzałem w dziesiątkę. 

Oczywiście nie mogliśmy zrezygnować z okazji i namówiliśmy nauczycieli na głosowanie na LOGO ( był to ostatni dzień głosowania internetowego).

Pani Wojas opiekun naszego przedsiębiorstwa – otrzymała dyplom. Wręczyliśmy wszystkim gościom filiżanki, które własnoręcznie ozdobiliśmy. Najlepiej podobały się te z barankami. Zresztą prezentowały się wspaniale. Co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

Monika Piwowarska
[góra]

24.01 Noworoczne spotkanie


19 stycznia w Złotej odbyło się noworoczne spotkanie z Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym i pracownikami Zespołu Placówek Oświatowych.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Powiatu Pińczowskiego Andrzej Kozera, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Nowak, Wójt Gminy Złota, Radni Rady Gminy na czele z Przewodniczącym Włodzimierzem Mlaskawą.

W części oficjalnej wystąpił kabaret „Szpila” z Gimnazjum w Złotej oraz zespół „Muminki” ze Szkoły Podstawowej w Złotej.

Impreza udała się wspaniale dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów co można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Zdjęcia ze spotkania [Zobacz]
[góra]

23.01 Odkrywamy Świętokrzyskie. Chroberz

Nazwę swą zawdzięcza królowi Bolesławowi Chrobremu, gotycko-renesansowy kościół wojewodzie Stanisławowi Tarnowskiemu, a "grający" w "Przedwiośniu" pałac - margrabiemu Aleksandrowi Wielopolskiemu.

Według tradycji nazwa wsi pochodzi od zamku Chroberz, jaki zbudował nad Nidą Bolesław Chrobry po powrocie z wyprawy kijowskiej. Odpoczywał tu w drodze do Krakowa król Kazimierz Wielki, ranny w wypadku podczas łowów w lasach nad Pilicą. U schyłku średniowiecza Chroberz należał do Tęczyńskich, a później do Tarnowskich. W połowie XVI wieku Stanisław Tarnowski, kasztelan zawichojski, a później także wojewoda sandomierski, ufundował na niewielkim wzgórzu kościół, który możemy podziwiać do dziś. Znajdujące się wewnątrz świątyni okazałe nagrobki zmarłego w 1568 roku fundatora oraz starszy o 15 lat księdza Zbigniewa Ziółkowskiego, należą do najcennieszych zabytków renesansowej rzeźby w Polsce. Obydwa przypisywane są wybitnemu artyście tej epoki Janowi Michałowiczowi z Urzędowa.

W tym kościele oraz w stojącej koło niego drewnianej dzwonnicy rozgrywa się część akcji powieści "Przygody małego ancykrysta", pochodzącego z Chrobrza pisarza Józefa Mortona (1911-94).

Znany jako Odolany z filmowej adaptacji "Przedwiośnia" pałac chroberski zbudowany został w połowie XIX wieku. W miejscu wcześniejszej rezydencji wzniesionej wraz z kościołem przez Tarnowskiego, która potem należała do Myszkowskich. W XVII wieku Chroberz stał się jednym z głównych ośrodków ordynacji pińczowskiej. Z tego okresu pochodzi powiedzenie: "Kto ma Chroberz, Książ i Szaniec, może iść z królową w taniec". Po wygaśnięciu męskiej linii rodu Myszkowskich ordynację przejęli Wielopolscy. Szóstym ordynatem z tego drugiego rodu był Aleksander hrabia Wielopolski, tytułujący się także margrabia Gonzaga Myszkowski. To jedna z najtragiczniejszych postaci naszej historii. Z jednej strony, robił wiele, aby zastąpić rosyjską administrację przez Polaków, reformował szkolnictwo. Z drugiej, rodacy zarzucali mu zbyt dużą ugodowość wobec Rosji i okrzyknęli zdrajcą. Jako naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego ogłosił brankę do wojska, aby uniemożliwić wybuch powstania. Jednak decyzja ta powstanie tylko przyspieszyła. Nie ufali mu Polacy, przestali ufać Rosjanie.

A w zbudowanym przez margrabiego pałacu stacjonował w marcu 1863 roku przed bitwą pod Grochowiskami generał Marian Langiewicz ze swym oddziałem. Obecnie część wzniesionej według planów wybitnego architekta Henryka Marconiego rezydencji, położonej w rozległym parku z okazałym platanem i ponad 350-letnią lipą, służy jeszcze Zespołowi Szkół Rolniczych.

Wkrótce jednak szkoła całkowicie opuści pałacowe mury. Większość pomieszczeń przejął już, utworzony w 2004 roku przez powiat pińczowski, Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia. Dawna bawialnia to teraz galeria sztuki artystów z tego regionu. W gablotach prezentowane są osiągnięcia literatów, m.in. Józefa Mortona. W sali balowej, w której tańczono w filmowej wersji "Przedwiośnia", stoją plansze pokazujące odkrycia archeologiczne w pobliskich Pełczyskach. W jadalni znajduje się wystawa poświęcona partyzanckiej Republice Pińczowskiej z lata 1944 roku. Zobaczyć tam można m.in. mauzery, niemieckie pistolety maszynowe MP-40 i radziecką pepeszę. Część egzemplarzy broni podarowała policja, która zarekwirowała je u nieposiadających zezwolenia kolekcjonerów. W pałacowej kaplicy znajduje się obecnie wystawa ikon, a w dawnym kredensie ekspozycja poświęcona Wielopolskim.

Odnawiane są kolejne pomieszczenia, w których za kilka miesięcy zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. przedmioty znalezione przez archeologów prowadzących badania na Ponidziu.

Jak tam trafić

Chroberz położony jest w gminie Złota Pińczowska, przy drodze Pińczów - Wiślica. Dojechać tam też można z drogi Pińczów - Busko, skręcając na południe w Bogucicach. Mieszczący się w pałacu Wielopolskich Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego zwiedzać można od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.

/"Gazeta Wyborcza" wydanie kieleckie, Janusz Kędracki/
[góra]


22.01 Najpierw odwilż, teraz mróz


Synoptycy ostrzegają przed falą mrozów, które już nadciągnęły nad Polskę. Wczoraj mieliśmy odwilż. Po południu padał deszcz. Około godziny 19:00 temperatura w Chrobrzu nadal była na plusie. Natomiast dzisiaj o godz. 6:00 termometry wskazały - 22ºC. O godzinie 10 mieliśmy -21ºC.

Z prognoz wynika, że równie mroźne dni czekają nas w przyszłym tygodniu. Lekkie ocieplenie przewidywane jest pod koniec tygodnia.
[góra]

21.01 Zmarł Krzysztof Wielopolski-BikPierwszy z prawej Krzysztof Wielopolski-Bik

Na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie został pochowany Krzysztof Wielopolski-Bik z Chrobrza. W ostatnich latach potomek margrabiów Wielopolskich mieszkał w Krakowie. Msza święta w intencji zmarłego odbędzie się 23 stycznia br. o godz.19;00 w kościele oo. Pijaów przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie.
[góra]

20.01 Liga siatkówki, wyniki III kolejki

Rozegrano kolejne mecze III kolejki Pińczowskiej Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej organizowanej przez Powiatowe Zrzeszenie LZS i Starostwo Powiatowe w Pińczowie. Oto wyniki:

Turniej w Bogucicach: LZS Bogucice - "Rewir" Pińczów 0:3, Straż Pińczów - Nauczyciele Pińczów 0:3.
Turniej w Pińczowie: LZS Michałów - ZSZ Pińczów 0:3, AZS "Ponidzie" Pińczów - ULKS Chroberz 0:3.
Policja Pińczów - pauzowała

Tabela:
(punktacja według przepisów Polskiego Związku Piłki Siatkowej)
Miejsce Drużyna Mecze Punkty Sety
1 Nauczyciele Pińczów 3 9 9:2
2 ULKS Chroberz 3 8 9:2
3 Rewir Pińczów 2 6 6:0
4 ZSZ Pińczów 2 6 6:1
5 Straż Pińczów 2 3 3:3
6 Policja Pińczów 2 1 3:6
7 LZS Bogucice 2 0 0:6
8 LZS Michałów 3 0 1:9
9 AZS Ponidzie 3 0 1:9

IV kolejka:
26.01.06 /Hala w Bogucicach/, g.18:00 Nauczyciele Pińczów - LZS Bogucice, g.19:30 ULKS Chroberz - Straż Pińczów
27.01.06 /Hala w Pińczowie/, g.18:00 ZSZ Pińczów - AZS "Ponidzie" Pńczów, g19:30 Policja Pińczów - LZS Michałów.
[góra]

18.01 Ranking szkół

Dziennik "Rzeczpospolita" oraz miesięcznik "Perspektywy" opublikowały Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich 2006. W rankingu brano pod uwagę m.in. liczbę laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych. Sklasyfikowano 387 szkół.

Najlepsze okazało się (3 raz z rzędu) XIII LO (ZSO nr 7) w Szczecinie. Na kolejnych miejscach uplasowały się m.in. III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

W rankingu sklasyfikowano 16 szkół średnich z województwa świętokrzyskiego. Niestety nie znalazła się w nim żadna placówka oświatowa z naszego powiatu.

A oto klasyfikacja najlepszych szkół w woj. świętokrzyskim
Miejsce w województwie Nazwa szkoły Miejscowość Miejsce w rankingu ogólnopolskim
1 I LO im. Stefana Żeromskiego Kielce 44
2 II LO im. Jana Śniadeckiego Kielce 96
3 LO im. Kardynała Karola Wojtyły (ZSO nr 5) Łopuszno 103
4 I LO Collegium Gostomianum Sandomierz 125
5 LO nr III im. Władysława Broniewskiego Ostrowiec Świętokrzyski 137
6 I LO im. Juliusza Słowackiego Skarżysko-Kamienna 151
7 ZS nr 3 Ostrowiec Świętokrzyski 159
8 I LO im. Tadeusza Kościuszki Starachowice 167
9 IV LO im. Hanki Sawickiej w ZS Ponadpodstawowych nr 2 Kielce 169
10 II LO im. Joachima Chreptowicza Ostrowiec Świętokrzyski 181
11 I LO (ZSP nr I) Włoszczowa 188
12 LO im. Marii Curie-Skłodowskiej Kazimierza Wielka 203
13 VI LO im. Juliusza Słowackiego Kielce 247
14 II LO im. Stanisława Staszica Starachowice 348
15 Zespół Szkół nr 2 Opatów 378
16 ZS Ekonomicznych nr 1 im. Mikołaja Kopernika Kielce 379

[góra]

18.01 Z życia "gimspółkowiczów"

Złożyliśmy reporterską wizytę w Gimnazjum w Złotej, sprawdzić nad czym obecnie pracują uczniowie z "Gim-Sopółki2". Przypomnijmy, że uczniowie ze Złotej biorą udział w ogólnopolskim konkursie Pakiet Wrześniowy, ucząc się jednocześnie praktycznych zasad mikroekonomii.

Jak nas poinformowała dyrektor placówki Maria Nowak zakończył się III etap konkursu na najlepsze logo przedsiębiorstwa. Znaczek "Gim-Spółki2" wymyślony przez Karolinę Salwierak zajął wysokie II i III miejsce w głosowaniu internautów. Przypomnijmy, że w zmaganiach bierze udział ponad 200 uczniowskich przedsiębiorstw!

Kilka dni temu Gimnazjum w Złotej gościło opiekunów spółdzielni uczniowskich z terenu południowego naszego województwa. Podczas spotkania podsumowano działalność spółdzielni. Najlepszą spółdzielnią uczniowską, co nie było niespodzianką okazała się Spółdzielnia Uczniowska "Pszczółka" z Gimnazjum w Złotej. Na tak znakomity wynik złożyła się efektywna praca uczniów oraz ich opiekunów.

Młodzi przedsiębiorcy podejmują również liczne działania marketingowe. Każdy z przedstawicieli "Gim-Spółki2" posiada wizytówki na których można znaleźć m.in. informacje w jakim dziale pracuje i czym się zajmuje w przedsiębiorstwie. "Gimspółkowicze" włączają się również w organizację szkolnych imprez i konkursów, np. konkursu kolęd i pastorałek, realizację przedstawienia jasełek bożonarodzeniowych.

Kilka dni temu uczniowie wzięli udział w szkoleniu, które przeprowadził dyrektor Banku Spółdzielczego w Złotej. Jednym z tematów było zakładanie konta bankowego. młodzież dowiedziała się również na czym tak naprawdę polega praca "bankowca".

Największym jednak wyróżnieniem jakie w ostatnich tygodniach spotkało uczniów ze Złotej, to list gratulacyjny od Ministra Edukacji Narodowej. Tylko 3 spółdzielnie uczniowskie w kraju otrzymały takie listy!

Strona "Gim-Spółki2": www.gimspolka.prv.pl 
[góra]

17.01 Audycja z naszymi licealistami w tle


We wtorek o godz. 19.10 na falach Radia Kielce możecie posłuchać audycji radiowej, w której udział wzięli pińczowscy licealiści pod opieką Tomasza Pietrzykowskiego i Mirosławy Tutaj. Ekipa, która stanowili K. Szymańska, K. Osiecka, K. Gołąb i M. Mazur zmierzyła się z zespołem LO im. H. Sawickiej z Kielc.

Warto posłuchać!

/Autor: pinczow.com ,Pomar/

Od redakcji chroberz.info: W reprezentacji pińczowskiego lo znalazła się Katarzyna Osiecka z Chrobrza. Radio Kielce nadaje na częstotliwości 101.4 MHz. Można posłuchać w internecie
[góra]


17.01 Jasełka bożonarodzeniowe

Licznie zgromadzeni parafianie w kościele w Złotej mieli okazję podziwiać jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów z miejscowej szkoły podstawowej.

Występ odbył się 16 stycznia. Młodych artystów do występu przygotowywała katechetka Ewa Kozłowska.

Zdjęcia z jasełek [Zobacz]
[góra]


16.01 Halowy turniej

Zespół "Revolt" Chroberz okazał się najlepszą drużyną w I Noworocznym Halowym Turnieju Piłki Nożnej 4 - osobowej szkół podstawowych, który odbył się w hali Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu.

W rozgrywkach wzięło udział 8 zespołów z gminy Złota i Pińczów. W wyniku losowania utworzono dwie grupy, w których zespoły grały systemem "każdy z każdym". Awans do półfinału uzyskiwały po dwie najlepsze zespoły.

Po rozegraniu meczy eliminacyjnych, w wielkim finale spotkały się zespoły "Rewolt" Chroberz i Miernów I. Mecz finałowy był znakomitym widowiskiem, a to za sprawą młodych piłkarzy, którzy dostarczyli widowni licznych emocji. W regulaminowym czasie był wynik remisowy 2:2. Znakomicie bronił Paweł Kuśmierczak z Rewolt. Natomiast bliski zmiany rezultatu był Kądzielski z Miernowa I. Dopiero ostatnia akcja dogrywki przyniosła rozstrzygnięcie. Autorem gola dającego tytuł mistrzowski był Tomasz Dach.

Grupa A

Dominatorzy Gacki - The Golds Złota 5:1
FC Strzelec Chroberz - Miernów I 0:8
FC Strzelec - Dominatorzy 1:3
Miernów I - The Golds 10:0
FC Strzelec - The Golds 3:3
Miernów I - Dominatorzy 9:0

1. Miernów I - 9 punktów
2. Dominatorzy Gacki - 6 pkt

3. FC Strzelec Chroberz 1 pkt (-10)
4. The Golds Złota - 1 pkt (-14)

Grupa B

Revolt Chroberz - Łowcy Psów Chroberz 3:2
Ciamajdy Złota - Miernów II 1:1
Revolt - Ciamajdy 2:1
Łowcy - Miernów II 3:1
Łowcy - Ciamajdy 1:2
Revolt - Miernów II 9:0

1. Revolt Chroberz - 9 punktów
2. Ciamajdy Złota - 4 pkt

3. Łowcy Psów Chroberz - 3 pkt
4. Miernów II - 1 pkt (-11)

Półfinał:

Miernów I - Ciamajdy 6:0
Bramki: Kądzielski*3, Zięba*3

Dominatorzy Gacki - Revolt Chroberz 2:5
Bramki: Sakwa*2 - Musiał*3, Dach*2

Mecz o 3 miejsce:

Ciamajdy Złota - Dominatorzy Gacki 1:2
Bramki: Kułaga - Cedzyński*2

FINAŁ:

Revolt Chroberz - Miernów I 3:2
Bramki: Musiał*2, Dach - Kądzielski*2

Klasyfikacja końcowa:

1. Revolt Chroberz
2. Miernów I
3. Dominatorzy Gacki
4. Ciamajdy Złota
5. Łowcy Psów Chroberz
6. Strzelec Chroberz
7. Miernów II
8. The Golds Złota

Revolt: Damian Musiał (k), Tomasz Dach, Piotr Tarka, Paweł Kuśmierczak.
Miernów I: Mateusz Kądzielski, Mateusz Tuleta, Damian Kubik, Arkadiusz Zięba.

Najlepszym strzelcem turnieju został z 21 bramkami Mateusz Kądzielski (Miernów I). Natomiast najlepszym bramkarzem wybrano Wojciecha Dembkowskiego (Łowcy Psów Chroberz). Najmłodszym, zespołem był FC Strzelec Chroberz.

Najlepsze zespoły oraz najlepsi w kategoriach indywidualnych otrzymali statuetki oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczył sekretarz gminy Ireneusz Gołuszka. Wszystkie zespoły startujące w turnieju otrzymały słodkie upominki.

Organizatorem tej niezwykle udanej imprezy była Szkoła Podstawowa w Chrobrzu oraz Gminny Klub Sportowy STRZELEC Chroberz. Mecze sędziowali: Artur Haruza (SP Miernów), Artur Sakwa (SP Chroberz) i Paweł Bochniak (Strzelec Chroberz). Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek.

Zdjęcia z turnieju w naszej galerii [Zobacz]
[góra]

14.01 Pińczowska Powiatowa Liga Siatkówki LZS

Odbyły się kolejne mecze Pińczowskiej Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej. Ciekawie zapowiadający się mecz derbowy pomiędzy Nauczycielskim Klubem Sportowym z Pińczowa, a AZS-em "Ponidzie" Pińczów, zakończył się pewną wygraną "pedagogów" 3:1.

W Chrobrzu zdecydowane zwycięstwo odniósł miejscowy Uczniowski Ludowy Klub Sportowy, który wygrał z ekipą LZS Michałów 3:0. A oto wyniki:

*Nauczyciele Pińczów - AZS "Ponidzie" Pińczów 3:1
*ULKS Chroberz - LZS Michałów 3:0
*ZSZ Pińczów - Policja Pińczów 3:1
*Rewir Pińczów - Straż Pińczów - przełożony

Tabela:
Miejsce Drużyna Mecze Punkty Sety
1 Nauczyciele Pińczów 2 6 6:2
 2 ULKS Chroberz 2 5 6:2
3 Rewir Pińczów 1 3 3:0
  Straż Pińczów 1 3 3:0
5 ZSZ Pińczów 1 3 3:1
6 Policja Pińczów 2 1 3:6
 7 LZS Bogucice 1 0 0:3
8 LZS Michałów 2 0 1:6
AZS Ponidzie 2 0 1:6

Zdjęcia z turnieju w Chrobrzu [Zobacz]

W III kolejce zmierzą się: 
Sala w Bogucicach, 19.01, godz.18 LZS Bogucice - "Rewir" Pińczów, godz.19:30 Straż Pińczów - Nauczyciele Pińczów.
Sala w Pińczowie, 20.01, godz.18 LZS Michałów - ZSZ Pińczów, godz.19:30 AZS "Ponidzie" Pińczów - ULKS Chroberz.
[góra]

10.01 Kronika policyjna

Na terenie gminy Złota doszło do zderzenia samochodu marki volkswagen z samochodem marki mercedes. Kierowcom, ani pasażerom nic się nie stało.

W Pełczyskach, kierujący traktorem uderzył w słup. Policjanci, którzy zjawili się na miejscu zdarzenia chcieli zbadać kierowcę alkomatem. Nie udało się to gdyż mężczyzna rzucił się do ucieczki. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Pobrano mu próbkę krwi do badania na zawartość alkoholu.
[góra]

10.01 Wielka Orkiestra grała również w Chrobrzu


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chrobrzu aktywnie włączyli się w czternasty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zespół „LUZ” od kilku już lat zapraszany jest przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury jako gwiazda wieczornych występów artystycznych. Specjalnie na tą okazję młodzi tancerze przygotowali pod kierunkiem pani Małgorzaty Stępień nowy taniec, utrzymany w konwencji hip-hop.

- Buska publiczność niezwykle gorąco przyjmuje naszych tancerzy i z przyjemnością bierzemy udział w tej szczytnej akcji. – mówi Gabriela Kłap, dyrektor SP Chroberz.

W tygodniu poprzedzającym finał WOŚP w szkole w Chrobrzu przeprowadzono wśród uczniów i pracowników szkoły zbiórkę DLA RATOWANIA ŻYCIA DZIECI POSZKODOWANYCH W WYPADKACH, W TYM NA NAUKĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY.

Zespół „LUZ” zwraca się do osób dobrej woli o wsparcie finansowe, które pozwoli na zakup strojów do walca wiedeńskiego.

[góra]

7.01 Powiatowa siatkówka

W minionym tygodniu odbyły się dwa turnieje w ramach Pińczowskiej Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej LZS. 

Pierwsze mecze pokazały już kto będzie się liczył w walce o pierwsze mecze. Zdecydowanie najmocniejszy skład personalnie ma pińczowski "Rewir". Pierwszy mecz gładko wygrał 3:0 z Amatorskim Zespołem Sportowym Ponidzie Pińczów.

W identycznym stosunku swój mecz wygrali strażacy z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Pińczowie, odprawiając z kwitkiem LZS Bogucice.

Mimo początkowych problemów również pińczowscy Nauczyciele rozstrzygnęli pojedynek z LZS Michałów na swoją korzyść.

Nasz zespół czyli Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Chrobry" Chroberz działający przy Zespole Szkół Rolniczych po emocjonującym meczu pokonał 3:2 silną ekipę z Powiatowej Komendy Policji w Pińczowie.

Organizatorem rozgrywek jest Powiatowe Zrzeszenie LZS oraz Starostwo Powiatowe w Pińczowie.

Wyniki:
*Powiatowa Komenda Policji w Pińczowie - ULKS "Chrobry" Chroberz 2:3

PKP Pińczów: Grzegorz Wojciechowski, Mirosław Myca, Aleksander Panek, Włodzimierz Gałczyński, Emil Tracz, Marcin Domagała, Krzysztof Wątek
ULKS Chroberz: Łukasz Sęsoła, Łukasz Bochniak, Damian Węziak, Rafał Górecki, Krzysztof Górecki, Sebastian Golowski, Łukasz Golowski, Radosław Dziura, Jacek Okopień

*AZS "Ponidzie" Pińczów - "Rewir" Pińczów -  0:3
*Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Pińczowie - LZS Bogucice 3:0
*Nauczycielski Klub Sportowy Pińczów - LZS Michałów 3:1
*Zespół Szkół Zawodowych w Pińczowie - pauza

Tabela:
Miejsce Drużyna Mecze Punkty Sety
1 Rewir Pińczów 1 3 3:0
  Straż Pińczów 1 3 3:0
  Nauczyciele Pińczów 1 3 3:1
4 ULKS Chroberz 1 2 3:2
5 Policja Pińczów 1 1 2:3
6 LZS Michałów 1 0 1:3
7 AZS Ponidzie 1 0 0:3
  LZS Bogucice 1 0 0:3
9 ZSZ Pińczów - - -

Zdjęcia z turnieju w Chrobrzu w naszej Galerii

Kolejne mecze już w przyszłym tygodniu. W czwartek w Bogucicach zmierzą się o godz.18 "Rewir" Pińczów - Straż Pińczów, godz.19:30 Nauczyciele Pińczów - AZS "Ponidzie" Pińczów
.
Natomiast podczas turnieju w Chrobrzu gospodarze, zespół ULKS podejmować będą o godz.18 LZS Michałów. O godz.19:30 odbędzie się mecz ZSZ Pińczów - Policja Pińczów. Zapraszamy kibiców.

/Autor: chroberz.info
[góra]


7.01 Konkurs kolęd rozstrzygnięty


W Gimnazjum w Złotej odbył się II Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Każdy z uczestników zaprezentował dwa utwory, które oceniało szacowne jury.

Publiczność zachwyciły szczególnie solistki z Gimnazjum nr 2 w Pińczowie. Zdobywczyni I miejsca Sylwia Powałek oraz laureatka II miejsca Anna Ścisło. Również bardzo podobało się brawurowe wykonanie klasycznych kolęd przez Kamila Latochę - Gimnazjum nr 2 w Pińczowie.

Po burzliwych obradach przyznano następujące nagrody i wyróżnienia.

Soliści

1. Sylwia Powałek - Gimnazjum nr 2 w Pińczowie

2. Anna Ścisło - Gimnazjum nr 2 w Pińczowie
3. Kamil Latocha - Gimnazjum nr 2 w Pińczowie

Duety

1. Katarzyna Kubik i Agnieszka Laskowska - SP Miernów

2. Małgorzata i Izabela Banaszek - SP Złota
3. Katarzyna  Buczak i Sylwia Biała - SP Gacki

Zespoły - szkoły podstawowe

1. Zespół wokalny z SP Złota

2. Zespół wokalno-instrumentalny z SP Chroberz
3. Zespół wokalny z SP Gacki

Zespoły - gimnazja

1. Zespół "A Vista" - Gimnazjum w Złotej


Solista instrumentalista

Karol Gołuszka - wyróżnienie - SP Złota

Zdjęcia z konkursu w naszej Galerii

/Autor: chroberz.info
[góra]

5.01 Gim-Spółka2 rozpoczęła działalność


Ruszyła kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Gospodarczej pod nazwą „Pakiet Wrześniowy”, czyli nowatorskiej formy zajęć pozalekcyjnych dla uczniów gimnazjów.
W konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć uczniów z Gimnazjum w Złotej. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym nasi uczniowie zajęli IV miejsce spośród 240 szkół, które wzięły udział w zmaganiach.

W ramach zajęć Pakietu Wrześniowego uczniowie zakładają i prowadzą własną firmę - szkolne miniprzedsiębiorstwo. W praktyce poznają zagadnienia związane z księgowością, badaniami rynku, marketingiem. Uczniowie pracują w różnych działach. Za pracę każdego z działów odpowiada jego dyrektor. Za wszystkie działania odpowiada prezes miniprzedsiębiorstwa, którego uczniowie wybierają wśród siebie.- www.fundacja.komandor.pl

Poprzednicy, czyli „Gim–Spółka” zawiesili wysoko poprzeczkę tegorocznym uczestnikom. Nazwa obecnego miniprzedsiębiorstwa to „Gim-Spółka2”. „Chrzest bojowy” młodzi przedsiębiorcy już przeszli. Logo spółki, autorstwa Karoliny Salwierak zajęło II miejsce w województwie świętokrzyskim.

Obecnie trwa etap ogólnopolski, zapraszam do głosowania na logo naszych gimnazjalistów: http://www.fundacja.komandor.pl/logotyp

Strona internetowa Gim-Spółki: www.gimspolka.prv.pl
[góra]

5.01 Odbiór techniczny oczyszczalni ścieków

W dniu 30 grudnia 2005 roku dokonano odbioru technicznego oczyszczalni ścieków w ramach wykonywanej inwestycji pod nazw „Budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w 5 wsiach Gminy Złota”.

Obecnie firma KANWOD s.c. Piotr Czyszczoń, Krzysztof Półtora dokonuje przyłączy kanalizacyjnych w miejscowości Złotych. W najbliższym czasie dokonany zostanie rozruch technologiczny oczyszczalni.
[góra]

5.01 Podsumowanie akcji kolędowania


Z relacji katechetki Ewy Kozłowskiej: została podsumowana akcja „kolędowanie dla misji”. Kolędowaniem zostały objęte trzy miejscowości gminy Złota, tj. Złota, Nieprowice, Niegosławice. Brało w niej udział sześć grup kolędniczych. Grupy te zebrały łącznie 903zł i 44gr.

Pieniądze te zostały przekazane na potrzeby misji. Najbardziej aktywną grupą kolędniczą była grupa ze Złotej, która zebrała 461zł 34gr. W skład zespołu wchodzili: Justyna Kukla (anioł), Dawid Biały (misjonarz), Rafał Robak (pasterz), Karol Gołuszka (dziecko, narrator).

Akcja ta spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony mieszkańców. Organizatorzy oraz dzieci biorące udział w „kolędowaniu dla misji” serdecznie dziękują za złożone ofiary i zapowiadają kontynuowanie akcji w przyszłym roku.
[góra]

3.01 Rusza liga siatkówki

W najbliższy czwartek i piątek rozegrana zostanie I kolejka Pińczowskiej Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej. Rozgrywki odbywać się będą systemem turniejowym i potrwają do kwietnia. W lidze bierze udział 12 zespołów. Naszą gminę reprezentować będzie Uczniowski Klub Sportowy działający przy Zespole Szkół Rolniczych w Chrobrzu.

Organizatorem ligi jest Powiatowe Zrzeszenie LZS w Pińczowie oraz Starostwo Powiatowe w Pińczowie.

5.01 /czwartek/, hala w Bogucicach

godz.18:00
AZS „Ponidzie” Pińczów – Rewir Pińczów
godz.19:30 Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Pińczowie – LZS Bogucice

6.01 /piątek/, hala w Chrobrzu

godz.18:00 Komenda Powiatowa Policji w Pińczowie - ULKS
"Chrobry" Chroberz
godz.19:30 LZS Michałów – Nauczycielski Klub Sportowy  
w Pińczowie

Kadra ULKS "Chrobry" Chroberz: Łukasz Sęsoła, Łukasz Golowski, Sebastian Golowski, Krzysztof Górecki, Rafał Górecki, Łukasz Bochniak, Damian Węziak, Radosław Dziura, Daniel Dziura, Jacek Okopień, Artur Szczepanek. Trener: Stanisław Steckiewicz.

Serdecznie zapraszamy w piątek do Chrobrza kibiców siatkówki.

Z ostatniej chwili: wycofały się 3 ekipy: Kije, Sancygniów i Nauczyciele ZSZ Pińczów.
[góra]

2
.01 Ostatnia Sesja Rady Gminy 2005

W Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbyła się ostatnia Sesja Rady Gminy w 2005 roku.

Przyniosła ona m.in. uchwalenie budżetu na 2006 rok oraz wizytę radnych i sołtysów z naszej gminy w oczyszczalni ścieków w Złotej.

Jak nas poinformowała skarbnik gminy, pani Zofia Kurpios, uchwalony budżet 2006 roku zamknie się po stronie dochodów kwotą 8.030.957 zł. Natomiast po stronie wydatków kwotą 8.811.913 zł. Planowane wydatki na inwestycje to 2.972.853 zł.

Na wstępie sesji wystąpił zespół kolędniczy, który swoim programem wprowadził naszych rajców w świąteczny nastrój. Dzięki czemu sesja miała uroczysty charakter. Do Siego Roku Życzy Redakcja.
[góra]

Copyright . Wszelkie prawa zastrzeżone