Prezentujemy obecnie najstarsze znane grafiki przedstawiające naszą miejscowość. Pochodzą z 1838 roku, a ich autorem jest słynny dziewiętnastowieczny rysownik i grafik Kajetan Wincenty Kielisiński.

Pierwsza z grafik przedstawia ujęcie chroberskiego kościoła od strony południowo-zachodniej. Po lewej stronie widać zabudowania – drewniany dom kryty strzechą, w centralnej części kościół, bez widocznej kaplicy p.w. Matki Boskiej Różańcowej, która dobudowana została od strony południowej dopiero w 1899 roku.

Po prawej stronie, w głębi widać mostek nad dróżką, którą obecnie jest ulica Podzamcze. Mostek w tym miejscu jest do tej pory, oczywiście już nie drewniany a betonowy, ale nadal łączy teren przykościelny z terenem przy plebanii. Dalej w prawo, na pierwszym planie, widoczny święty Florian, kamienna figurka na ziemnym pagórku, który w tej formie przetrwał aż do lat 40-tych XX wieku. Na skrajnej prawej stronie ryciny bogate zabudowania. Może kiedyś się dowiemy do kogo należały. Obecnie jest w tym miejscu ogrodzenie i brama wjazdowa na teren przy plebani.

Druga z rycin przedstawia ten sam teren ale zilustrowany z perspektywy południowo – wschodniej. Widać na niej drewnianą dzwonnicę oraz wspomniane wcześniej zabudowania oraz św. Floriana, który obecnie przesunięty jest nieco bardziej na zachód. 

Ryciny niesamowicie cenne pod względem historycznym. Pozwalające nam zobaczyć jak wyglądała część naszej miejscowości na początku XIX wieku!

Odnalazł: Rafał Bochniak, chroberz.info
Tekst: Paweł Bochniak, chroberz.info

rycina19.jpg

rycina192.jpg

>> Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z kategorii "Znalezione" [Czytaj] <<