Oszuści imają się każdego sposobu, aby łatwo przejąć pieniądze swoich ofiar. Od jakiegoś czasu wielu użytkowników telefonów komórkowych otrzymuje fałszywe wiadomości SMS, w których oszuści podszywają się pod dostawcę energii elektrycznej z żądaniem uregulowania fikcyjnego zadłużenia.

Treść wiadomości tekstowej informuje o braku uregulowania zadłużenia i odsyła do linku z serwisem płatności. Osoby, które nabiorą się na możliwość wyłączenia prądu i wejdą na podany w SMS’ie link, zostają przekierowani na podrobiony serwis płatności. Wszystkie wykonane tam operacje takie jak podanie loginu, hasła, numeru karty zostają odczytane przez oszusta, który wówczas ma możliwość zalogowania się na stronę banku swojej ofiary.

W razie jakichkolwiek wątpliwości każdy może osobiście zadzwonić do dystrybutora energii lub innych usług z prośbą o udzielenie informacji na temat rachunku opłat i ich realizacji. Nie należy reagować na informacje SMS, zwłaszcza przekierowujące na podejrzane linki.

Taką wiadomość najlepiej od razu usunąć i nie odpowiadać na nią.  Dobrze jest też na ten temat porozmawiać z bliskimi i znajomymi, aby przestrzec ich o zagrożeniach ze strony cyberoszustów.

Opr. D.S. Źródło: KPP Pińczów

oszustwo

http://chroberz.info/serwis/index.php/aktualnosci/aktualnosci-pod/137-promocyjne/5005-deratyzacja-w-kielcach-czy-kazda-firma-swiadczaca-takie-uslugi-musi-uzupelnic-wpis-w-rejestrze-deratyzacji

http://chroberz.info/serwis/index.php/aktualnosci/aktualnosci-pod/137-promocyjne/5032-czy-warto-zalozyc-konto-firmowe-finanse-przedsiebiorstwa-zawsze-pod-kontrola