Drukuj
Kategoria: Ogłoszenia

Już od dawna przestępcy działają za pośrednictwem wirtualnego świata. Doszło do tego, że policjanci nawet w niewielkich miejscowościach codziennie przyjmują informacje o cyberoszustwach , przez które ludzie tracą duże pieniądze. Nie inaczej jest w Pińczowie.

Wczoraj mundurowi z Pińczowa zajęli się sprawą 30-letniego mieszkańca miasta. Rankiem otrzymał on wiadomość tekstową z informacją, iż z uwagi na zaległość w opłacie za prąd, grozi mu odłączenie zasilania energią elektryczną. W sms-sie znajdował się link, gdzie mógł uregulować należność. Po wejściu w niego został przekierowany na stronę z wyborem swojego banku, a następnie poproszony o podanie pinów i kodów autoryzacyjnych do swojej aplikacji. Jak się zaraz okazało kody autoryzowały zmianę urządzenia zaufanego oraz zwiększenie limitu płatności. Zamiast długu z bankomatu, ktoś we Wrocławiu wypłacił z jego konta kwotę 1900 zł.

Tego typu historie zdarzają się naprawdę często. Każdy z nas może się jednak przed nimi chronić. Należy jednak zachować czujność i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa cybernetycznego:

To tylko podstawowe zasady bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek wątpliwość lub podejrzeń należy skontaktować się ze specjalistami, w tym przypadku choćby z bankiem lub Policją.

Opr. D.S. Źródło: KPP w Pińczowie

smsy