3 maja to dla Polaków dzień wyjątkowy – rocznica uchwalenia Konstytucji, symbol wolności, dumy i walki o niepodległość. W naszej okolicy znajduje się miejsce, które przez lata było prawdziwym centrum patriotycznych uroczystości.

Mowa o wzgórzu Zamczysko w Chrobrzu. To właśnie tutaj znajdował się wczesnośredniowieczny gród. Jednak historia tego miejsca to nie tylko odległe wieki. W okresie międzywojennym Zamczysko tętniło życiem i było ważnym punktem dla naszych mieszkańców.

W 1930 roku stanął tam obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego i Obrońców Ojczyzny. Pomnik ufundowali mieszkańcy gminy Chroberz w 10. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na obelisku widniała wymowna inskrypcja:

„Wodzowi Narodu, Twórcy Niepodległej Polski, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Obrońcom Ojczyzny, Mieszkańcy Gminy Chroberz”.

Jak wspominają starsi mieszkańcy, to właśnie na Zamczysku odbywały się uroczystości patriotyczne – w tym akademie z okazji 3 Maja. Hucznie obchodzono tam także imieniny Józefa, oddając hołd Marszałkowi i wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. Było to miejsce spotkań, wspólnego świętowania i budowania lokalnej tożsamości.

Dziś obelisk nie stoi już na wzgórzu – w 1992 roku został przeniesiony pod budynek byłej Szkoły Podstawowej w Chrobrzu, gdzie można go zobaczyć do dziś. Samo Zamczysko nadal pozostaje ważnym, symbolicznym punktem naszej historii, choć bardzo zaniedbanym.

  • Więcej o Zamczysku przeczytacie tutaj: [link]
  • O obelisku i jego historii tutaj: [link]

Warto w tym szczególnym dniu pamiętać o takich miejscach – cichych świadkach historii, które przypominają nam, jak ważna i jednocześnie krucha była droga do niepodległości.

Autor: red., chroberz.info

zamczysko
Fragment tzw. Zamczyska (fot. kal)