Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie najnowsza książka pochodzącego z Chrobrza pisarza – Henryka Kawiorskiego, zatytułowana „Autograf”. To wyjątkowa publikacja, będąca swoistą autobiografią autora, napisaną w lekki i przystępny sposób, który sprawia, że książkę można przeczytać „na raz”.
W „Autografie” nie brakuje licznych odniesień do rodzinnego Chrobrza oraz malowniczego Ponidzia – miejsc szczególnie bliskich sercu pisarza. Lektura przyciąga uwagę nie tylko interesującą treścią, ale również archiwalnymi fotografiami, które stanowią cenne uzupełnienie wspomnień.
„Co do mnie, od czasu do czasu śnię na jawie o stuletnim ceglanym domu dziadka Jana w Chrobrzu jako ośrodku schronienia przed niegodziwościami otaczającego świata, pod kochającym i czułym wzrokiem Królowej Matki.”
Henryk Kawiorski urodził się 9 października 1942 roku w Chrobrzu. Jego twórczość często osadzona jest w realiach Ponidzia – regionu, który pozostaje dla autora niewyczerpanym źródłem inspiracji. Ojciec pisarza, również Henryk, był nauczycielem języka polskiego w chroberskich szkołach, natomiast matka, Janina Kawiorska, prowadziła lokalną bibliotekę. Rodzina mieszkała przy dzisiejszej ulicy Staropolskiej.
W 2005 roku Henryk Kawiorski został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Obecnie autor mieszka w Kielcach, jednak – jak pokazuje jego najnowsza książka – sercem wciąż pozostaje wierny Chrobrzowi i Ponidziu.
„Autograf” to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią literaturę z duszą, przesiąkniętą wspomnieniami, historią i lokalnym kolorytem. Do wypożyczenia w bibliotece w Chrobrzu.
Autor: pb, chroberz.info

