W województwie świętokrzyskim zakończyły się konkursy przedmiotowe. Miło nam poinformować, że finalistą w konkursie humanistycznym został Adam Dracz ze Szkoły Podstawowej w Chrobrzu. Opiekunem ucznia była nauczycielka języka polskiego i historii Monika Doroz.

Skąd pomysł na udział w olimpiadzie?
Jestem pasjonatem historii. Szykowałem się na udział w konkursie historycznym, ale na jego temat nie pojawiła się żadna wiadomość. Nasza wychowawczyni pewnego dnia zaczęła pytać się o udział w konkursach przedmiotowych. Stwierdziłem, że skoro na konkursie humanistycznym jest historia, to czemu by nie wziąć w nim udziału?

Jak się przygotowywałeś do poszczególnych etapów?
Korzystałem z własnych książek dotyczących historii Polski. Przed trzecim etapem (ostatnim) pani, która przygotowywała mnie do konkursu wydrukowała mi też arkusze z poprzednich lat. Korzystałem też z wikipedii.

Jak oceniasz skalę trudności pytań w finałowym etapie?
Było dość trudno jak dla mnie. Zająłem 67 miejsce na 83. Jednak jakoś dobrnąłem do finału. Na początku była historia, z którą uporałem się szybko i sprawnie, ale zaraz po tym był język polski, czyli część, na którą byłem przygotowany dużo mniej, a więc się na nim wyłożyłem kompletnie. Grunt, że wypracowanie napisałem...

Jesteś uczniem 6 klasy. Przed Tobą wybór szkoły gimnazjalnej. Czy wiesz już którą szkołę wybierzesz?
Szkoła została wybrana przeze mnie już dawno. Zamierzam iść do gimnazjum w Złotej. Chodzi tam teraz moja starsza siostra, która tą szkołę akurat kończy.

Czy do tej pory brałeś udział w olimpiadach przedmiotowych? (jeśli tak to z jakim skutkiem?)
Nie jestem pewien czy można to nazwać konkursem przedmiotowym, ale w 5 klasie brałem udział w konkursie biblijnym. Na nim poszło mi dobrze i zostałem laureatem.

Dziękuje za rozmowę.

Autor: pb, chroberz.info

Aam Dracz z nauczycielką Moniką Doroz w SP Chroberz
Adam Dracz z nauczycielką Moniką Doroz