„ Szkoła z sukcesami „

     W dobie trudnych przemian i reform w naszym kraju, nie wolno nam zaniedbać tak ważnej rzeczy jaką jest wychowanie najmłodszego pokolenia. Niestety jak w każdej swerze naszego życia tak i w edukacji potrzebne są pieniądze. Biorąc pod uwagę coraz bardziej pogłębiający się kryzys gospodarczy w naszym kraju i zubożenie społeczeństwa. To nie nastraja to optymizmem.
      Przeprowadzona reforma szkolnictwa, której jednym z głównych celów było zniwelowanie różnic pomiędzy dziećmi ze szkół wiejskich , a tych uczących się w miastach, nie powiodła się. Cały ciężar zacierania tych granic spadł na barki pedagogów. A pieniędzy brakuje na wszystko. Począwszy od papieru do drukarek, a na zimowym opale skończywszy. Sukcesy uczniów opierają się tylko i wyłącznie na ich pracy i społecznym zaangażowaniu środowiska nauczycielskiego.
       Ale są i optymistyczne akcenty. Takim pozytywnym przykładem jest na pewno Gimnazjum w Złotej, gdzie doskonała praca z uczniami owocuje licznymi sukcesami tej placówki.
     – Młodzież pójdzie za tym co im oferujemy, ale musi to być na odpowiednim poziomie. Musi mieć sens-mówi  dyrektor gimnazjum pani Maria Nowak.
      Wizytówką placówki jest Spółdzielnia Uczniowska „Pszczółka”, której obrót w roku szkolnym 2002/2003 zamknął się niebagatelną sumą ponad 39 tys. złotych! Spółdzielnia prowadzi działalność na wielu płaszczyznach, m.in. społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej, na rzecz szkoły i lokalnego środowiska, turystycznej, krajoznawczej, czy też ekologicznej. Oczywiście wśród realizowanych zadań jest także działalność typowo spółdzielcza, jak: prowadzenie sklepiku uczniowskiego, Szkolnej Kasy Oszczędności. Dzięki którym uczniowie mogą wyjeżdżać na wycieczki, kupowane są pomoce dydaktyczne, produkty spożywcze na różnego rodzaju uroczystości szkolne. Spółdzielnia współpracuje
z „dorosłymi” firmami, które wspierają działania swoich młodszych „kolegów”, są to:

- Bank Spółdzielczy w Pińczowie
– Przetwórstwo Owoców i Warzyw „GOMAR” w Pińczowie

       Prężna działalność uczniowskiej spółdzielni, oraz opiekującej się nią od 22 lat, Marii Nowak została doceniona zarówno w województwie jak i na arenie ogólnopolskiej. Dowodem tego są liczne wyróżnienia dla Gimnazjum w Złotej.
       W roku 2002 pani Maria Nowak otrzymała odznakę „ Za zasługi dla spółdzielczości” przyznaną przez Krajową Rade Spółdzielczą. Natomiast w roku obecnym tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowana została spółdzielnia „Pszczółka”.
       – Jest to dla nas tym większa satysfakcja, że odznakę tą otrzymały tylko trzy spółdzielnie uczniowskie
w Polsce
–dodaje pani dyrektor.
        W październiku delegacja gimnazjum uczestniczyła w Ogólnopolskim Sejmiku Spółdzielczości  Uczniowskiej w Krakowie. Podczas tego zjazdu, spółdzielnia ze Złotej odebrała okazały puchar Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dla najlepiej pracującej spółdzielni uczniowskiej w kraju! W pokonanym polu nasi gimnazjaliści zostawili prawie 300 innych spółdzielni. Nagrodą dodatkową za tak dobre wyniki była wieża stereo.
         Na początku tego roku szkolnego Gimnazjum w Złotej zdobyło I miejsce w konkursie na Najlepszy Szkolny Program Profilaktyki. Organizatorem było Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach,
a rywalizowało aż 60 programów złożonych zarówno przez gimnazja jak i szkoły ponadgimnazjalne.
         Młodzież startując w tego typu konkursach ma nie tylko niepowtarzalna okazję skonfrontowania swoich umiejętności z rówieśnikami z całej Polski, ale także zdobywa cenne nagrody dla siebie i swojej szkoły. Czym walnie przyczynia się do wzbogacenia bazy dydaktycznej.
         W ten sposób szkoła otrzymała m.in. kamerę video ,wygrywając konkurs „Ratuj przyrodę, bo zginiesz razem z nią”. Zajmując I miejsce w konkursie „Ekologia, region i my, w którym żyjemy” w nagrodę otrzymała rzutnik pisma.
           Niewątpliwie na wielkie słowa uznania zasługują uczniowie, którzy podjęli się przygotować do konkursów także w inny sposób angażują się w życie swojej szkoły: Sylwia Beruś, Maciej Binkowski – uczniowie II klasy , Klaudia Cardenans, Mateusz Judasz, Aleksandra Krwaczyk- uczniowie III klasy.
           Przypomnijmy, że Aleksandra Krawczyk reprezentowała nasze województwo (jako jedna z 16 osób)
w Sejmie Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Informacje na ten temat znaleźć można, m.in. na stronie internetowej Sejmu www.sejm.gov.pl
           Współautorem  obecnych sukcesów, są także uczniowie, którzy w  tym roku opuścili mury tej placówki. Kończąc naukę w Gimnazjum w Złotej, otrzymali dobre podstawy do kontynuowania edukacji
w dobrych szkołach ponadgimnazjalnych, są to: Sylwia Adamczyk, Rafał Bochniak, Magdalena Szwarc, Kamila Zając – licea ogólnokształcące, Radosław Walocha – zespół szkół zawodowych.
                  Jak mówi pani dyrektor Nowak- Mam grupkę nauczycieli-społeczników, którzy bardzo cieszą się z każdego sukcesu „swoich dzieci”; A sukces jest, bo wszyscy starają się robić to co potrafią najlepiej. Wszystkie sukcesy są zbiorowe. Jeden najlepszy specjalista nie doprowadzi do takich wyników. Tylko zespołowe działanie stwarza szanse znalezienia się w czołówce. I Nam się to udaje. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Barbary Kasperkowicz, Bożeny Krawczyk, Renaty Wojas, Grażyny Zachariasz.
                 Osiągnięcia, które uzyskuje Gimnazjum w Złotej zaprzeczają obiegowej opinii, że małe szkoły prezentują słaby poziom nauczania. Wręcz przeciwnie, wyniki są dobre ponieważ podejście do każdego ucznia jest indywidualne, co pozwala nauczycielom „wychwycić” w jakiej dziedzinie uczeń jest dobry, a w której trzeba z nim dłużej popracować. Jest to praktycznie nie do osiągnięcia w dużych, miejskich szkołach.
                 – Fakt, że nasza młodzież z powodzeniem konkuruje ze swoimi rówieśnikami z innych szkół, jest dowodem, że zmierzamy we właściwym kierunku –kończy pani dyrektor Nowak


Paweł Bochniak /Tygodnik Ponidzia/