rzeka Nida

{like}
Aktualizacja: Dzisiaj (18.05) o godz. 5:00 został osiągnięty stan ostrzegawczy (240 cm) na rzece Nidzie na wodowskazie w Pińczowie. Dokładnie 240 cm. Oznacza to, że wkrótce większe ilości wody dotrą do Chrobrza, ale poza rozlaniem się na pobliskie łąki, większego zagrożenia z jej strony nie będzie. Do stanu alarmowego brakuje 60 cm.

---------------------------------------------
Od kilku dni w mediach pojawiają się ostrzeżenia o sytuacji hydrologicznej w naszym kraju. Politycy robią sobie wycieczki na wały i w zależności od opcji straszą lub uspokajają. Dlatego nie od rzeczy jest „rzut oka” na wodowskazy w naszej bezpośredniej okolicy.

W Pińczowie czujnik umieszczony na moście wskazywał o godzinie 19:20 – 202 cm. Stan wody od godz. 12:00 podniósł sie o 5 cm, ale nadal utrzymuje się w strefie stanów średnich i do stanu alarmowego (240 cm) brakuje 38 cm. Natomiast do stanu ostrzegawczego (300 cm) prawie metr. Na chwilę obecną Chroberz nie ma się czego obawiać ze strony rzeki Nidy. Tym bardziej, że poziom wody obserwowany na wodowskazach w górnej części  Nidy, tj. w Brzegach czy Mniszku również utrzymuje się w strefie stanów średnich i nie osiąga poziomu ostrzegawczego.

Autor: Paweł,  


Taki był stan Nidy pod mostem chroberskim 23 maja 2010 roku (fot. Paweł, chroberz.info)
 
powódź w 2010 roku 
W maju 2010 roku Nida dała się we znaki mieszkańcom Chrobrza.
Na zdjęciu Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek wizytuje podtopioną część Chrobrza zwaną Olszykiem. (fot. Krystian Szczepański)