17 czerwca na terenie naszego województwa wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizji naziemnej. Oznacza to, że do oglądania tv będzie się trzeba odpowiednio przygotować.

Nie muszą się tym przejmować osoby korzystające z telewizji kablowej i platform satelitarnych, takich jak Cyfrowy Polsat, CN.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy posiadany odbiornik telewizyjny posiada wbudowany dekoder. Jeśli jest to w miarę nowy „telewizor” to powinien go mieć. Jednak większość odbiorników analogowych go nie ma. Najlepiej przeczytać instrukcję obsługi lub zapytać kompetentnej osoby (w sklepie ze sprzętem RTV, w serwisie, itp.).

Jeżeli „telewizor” posiada dekoder to nie musimy nic robić. Możemy cię cieszyć odbiorem ulubionych programów w jakości cyfrowej.

Jeśli dekodera nie ma, to niestety będziemy musieli go kupić. Jest to wydatek od 80 do 200 zł. Zakupić go można np. w urzędzie pocztowym. Jednak nie polecam zakupów od przypadkowych domokrążców, którzy w większości przypadków próbują naciągnąć klientów.

Można też oczywiście kupić nowy telewizor ale to już bardziej kosztowne przedsięwzięcie.

Brak dekodera lub nieustawienie anteny w kierunku jednego z nadajników będzie skutkowało niemożnością odbioru sygnału telewizyjnego.

W województwie świętokrzyskim zostały uruchomione multipleksy, jednak największy zasięg ma sygnał multipleksów MUX-1 i MUX-2, nadawany ze Świętego Krzyża.

Nadajnik multipleksu MUX-3 jest umieszczony w Kielcach – na wieżowcu przy ulicy Targowej i ma mniejszy zasięg – Kielce i okolice. Docelowo jednak jego zasięg zostanie zwiększony na teren całego województwa, stanie się to najpóźniej do 27 kwietnia 2014 roku.

Źródło: