W piątek pod pomnikiem w Kozubowie odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia z sierpnia 1944 roku, kiedy to na ziemi pińczowskiej powstała Republika Pińczowska – wyjątkowy symbol wolności i odwagi. Był to czas, gdy na kilkanaście dni mieszkańcy regionu, wspólnie z partyzantami, wyzwolili teren spod niemieckiej okupacji, dając wyraz silnemu duchowi niepodległości.

Uroczystość zorganizowana przez Powiat Pińczowski zgromadziła licznych uczestników, w tym delegację uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu oraz przedstawicieli władz Gminy Złota. Ich obecność podkreśliła, że pamięć o bohaterach i wartościach, które reprezentowali, jest wciąż żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Zebrani oddali hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolność naszej ojczyzny. To ważne przypomnienie o wspólnej historii i odwadze tych, którzy nie wahali się sięgnąć po broń w imię niepodległości.

Autor: red., chroberz.info

kozubów

kozubow