Jak co roku końcówka października stoi pod znakiem porządkowania grobów naszych bliskich lub przyjaciół. W poprzednim roku odwiedziliśmy cztery nekropolie w naszej gminie, żeby zobaczyć jak zarządcy radzą sobie z ich utrzymaniem. Natomiast dziś zaglądamy na cmentarze, zwracając szczególną uwagę na ewentualne zmiany jakie zaszły na nich przez minione 12 miesięcy. Zapraszamy do lektury.

Probołowice.

Cmentarz w Probołowicach nie jest duży, przez co jest tu dość znaczne zagęszczenie nagrobków. W wolnych kwaterach rzadko kiedy można spotkać przerośnięte i wyschnięte chwasty lub pozostawione odpadki. Główna alejka pokryta asfaltem, boczne natomiast kostką brukową która nie jest poprzerastana chwastami. Uporządkowany został teren przy wschodniej części muru. Starsza część cmentarza została wykarczowana z większych krzewów i samosiewek drzew. Porastają go jedynie większe chwasty i dzikie wino.

Kontener na śmieci przepełniony ale widać, że są to świeże śmieci. Dużym plusem probołowskiego cmentarza jest duża liczba miejsc parkingowych oraz dostęp do bieżącej wody, która znajduje się przed cmentarzem. Kolejnym plusem jest obecność nekropoli na stronie www.ecmentarze.pl/ gdzie w szybki i intuicyjny sposób można znaleźć dany grób.

probolowice
probolowice
probolowice
probolowice
probolowice
probolowice
probolowice

probolowice

Pełczyska

Jeden z najstarszych cmentarzy w naszej gminie z wieloma zabytkowymi nagrobkami, które w znacznej części potrzebują renowacji. Główna alejka wyłożona kostką, w kilku miejscach należy jednak uważać na nierówności wynikające z zapadania się kostki. Boczne alejki utwardzone. Nadal dobrze utrzymany jest teren wokół kapliczki oraz wzdłuż ogrodzenia, a także w starszej części cmentarza, która znajduje się tuż przy kościele. Jedynie cmentarz choleryczny wymaga uprzątnięcia. Sporadycznie zdarzają się zarośnięte puste miejsca miedzy grobami lub w miejscach starych grobów.

Duży plus należy się za dodatkowy duży kontener na śmieci oraz boks. Przy takiej wielości nekropoli przydałoby się jednak wyznaczone miejsce na odpady biodegradowalne.

Kolejnym plusem jest duży parking, bieżąca woda oraz to że cmentarz został zinwentaryzowany, a dane znajdują się na stronie www.ecmentarze.pl/

pełczyska

pełczyska

pełczyska

pełczyska

pełczyska

pełczyska

Złota

W porównaniu z tamtym rokiem niewiele się zmieniło na najmłodszej nekropoli w naszej gminie. Niewiele ale w tym przypadku to dobrze. Alejki, jak i wolne przestrzenie są zadbane, równo przycięta trawa. Śmieci regularnie wywożone, dzięki czemu śmietnik nie jest przepełniony nawet w tak newralgicznym czasie jak zbliżające się Święto Zmarłych. Zwrócić należy również uwagę na to że śmieci są posegregowane na znicze, wiązanki oraz odpady bio, pomimo iż nie ma na to osobnych boksów. Niewielki parking przy cmentarzu. Kilkadziesiąt metrów dalej utwardzona działka przygotowana pod miejsca parkingowe.

Minusem jest szpecąca hałda ziemi porośnięta chwastami oraz brak bieżącej wody.

złota

złota

złota

złota

złota

Chroberz.

Cmentarz, który na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrze utrzymany, ale to tylko wrażenie. Główna alejka wyłożona kostką brukową w dobrym stanie. Boczne alejki są niewykoszone, co przy braku dodatkowego utwardzenia sprawia że ciężko się nimi porusza. Szczególnie widać to na alejce „technicznej” (północna część cmentarza), gdzie dominują przerośnięte chwasty, które opanowały dawno nie użytkowany plac cmentarny (część północna).

Zachodnia część cmentarza, poza wymienionymi mankamentami, dobrze utrzymana. Nawet w miejscach starych grobowców. W dalszej części pojawia się więcej pustych miejsc i starych grobowców, które są zarośnięte chwastami i trawą.

Pod murem zalegają ścięte pnie. Południowa strona przy murze mocno zarośnięta, tak samo jak zachodnia część (w miejscu dawnego cmentarza dziecięcego – przy obecnym śmietniku). Dużym problemem są ciągle zalegające stare śmieci w boksie oraz w jego pobliżu, które "wychodzą" wręcz na aleję cmentarną oraz pobliskie groby. 

Brak wyznaczonego miejsca do składowania odpadów biodegradowalnych, brak też bieżącej wody. Zaletą jest dogodny duży parking.

Zarządzanie odpadami na tej nekropolii wygląda najgorzej spośród dotychczas prezentowanych.

chroberz




















Przy okazji poprzedniego artykułu pojawiły się niejasności które powinny być wyjaśnione.

Odpady cmentarne nie mogą być mieszane z odpadami (domowymi) komunalnymi.

Cmentarze w naszej gminie nie są cmentarzami komunalnymi. Ich utrzymaniem, w tym regularnym wywozem odpadów cmentarnych, powinny zajmować się poszczególne parafie. Zbierane są na to odpowiednie środki finansowe od parafian i osób z zewnątrz, które opiekują się grobami na nekropoliach.

Autor: Rafał, chroberz.info

Zapraszamy również do lektury artykułu z 2021 roku [Czytaj]