26 czerwca 2016r. na przystani kajakowej w Chrobrzu odbył się piąty już „Festyn rodzinno – środowiskowy - Sobótki 2016”, w tym roku pod hasłem: „Wakacje”. Festyn przypadł w pierwszy weekend wakacji, można więc powiedzieć, że hucznie rozpoczął je w Chrobrzu.

Organizatorem sobótek był Społeczny Komitet Organizacyjny, na który składają się: Szkoła Podstawowa w Chrobrzu, Rada Rodziców przy SP w Chrobrzu, Chroberskie Stowarzyszenie Kobiet. Nad przebiegiem czuwały i imprezę poprowadziły: p. dyr. Gabriela Kłap i p. Urszula Wodolska.

Wszystko zaczęło się od tradycyjnego odczytania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”, po czym nastąpiła część artystyczna dzieci z Punktu Przedszkolnego przy SP w Chrobrzu i dzieci ze szkoły. Na bogaty program złożyły się piosenki śpiewane solo, w duetach, grane na instrumentach: na fletach, na klarnecie. Na akordeonach zagrały dzieci z zespołu „Akolada”. W występ włączył się też absolwent naszej szkoły- Patryk Karpiński. Ponadto uczniowie zatańczyli krakowiaka, poloneza i tańce współczesne. Występy przeplatane były rodzinnymi konkursami, nie zabrakło tradycyjnego plecenia wianków, a dla najmłodszych- kolorowanki i rysowanie lata. Za konkursy można było otrzymać liczne nagrody od sponsorów.

Wielka Kapituła przyznała po raz piąty tytuł Osobowości Chrobrza [Zobacz dotychczasowych laureatów]. W tym roku jego laureatką została Dyrektor SP w Chrobrzu – p. Gabriela Kłap. Nagrodę wręczyła prezes Chroberskiego Stowarzyszenia Kobiet- p. Elżbieta Morton. Laureatka ma na swoim koncie organizację biwaków, wyjazdów na zielone szkoły, liczne uroczystości: finały WOŚP, koncerty charytatywne, spotkania jasełkowe, wieczornice patriotyczne, wieczorki karnawałowo – walentynkowe i wiele innych. Prowadzi też zespół folklorystyczny „Złocowianki”- pisze teksty i układa repertuar. Jest członkiem zespołu „Przystań”, który stanowi dzieło jej i wielu młodych, utalentowanych kobiet, które w ten sposób realizują pasje muzyczne. Współpracując od 2012 roku z nauczycielami, RR, UG Złota, OSP w Chrobrzu, ChSK i innymi życzliwymi ludźmi, pozyskuje środki umożliwiające coroczną organizację festynu na przystani.

Po części, w której występowały dzieci, na scenę wyszły panie z zespołu „Przystań” oraz panie z Chroberskiego Stowarzyszenia Kobiet, dając żywiołowy popis piosenek porywających do tańca. Ze śpiewem wszyscy udali się nad rzekę Nidę, by puszczać wianki.

W programie festynu znalazł się też występ zespołu strażackiego „Pełczyszczanie” oraz zespołu „Dynamic”, którego solistką jest była uczennica naszej szkoły – Paulina Orzełek. Do późnych godzin przygrywał zespół „Alter Ego”, którego liderem jest Rafał Tkaczyk- mieszkaniec Chrobrza. Dodatkowymi atrakcjami były: dmuchane zjeżdżalnie, lody, stoiska gastronomiczne i promocyjne m.in. Stowarzyszenia Mieszkańców Nieprowic „Nieprowice Razem”, Chroberskiego Stowarzyszenia Kobiet, Rady Rodziców z ciastami, stoisko szkolne. Obsługa szkoły serwowała kiełbaski z grilla i żurek.

Imprezę wsparli i sponsorowali:

 • Wójt Gminy Złota- Tadeusz Sułek z małżonką
 • Jan Bogdan – sołtys wsi Chroberz z małżonką
 • Dariusz Jaworski – sołtys wsi Wojsławice z małżonką
 • Dariusz Tarka- radny Gminy Złota z małżonką
 • Adam Wypych- radny Gminy Złota z małżonką
 • Tadeusz Bochniak- radny Gminy Złota z małżonką
 • Ksiądz Proboszcz Waldemar Krochmal
 • Paweł Bochniak z małżonką
 • Krystyna i Edward Kasza
 • Anna i Tomasz Kasza
 • Teresa Cardenas
 • Barbara Burek
 • Dorota i Grzegorz Koziara
 • Joanna i Maciej Kowalscy
 • Ryszard Cham
 • Dyrektor przemysłowy SINIAT sp. z o.o.- Vitaliy Litvinyuk
 • Dyrektor Kopalni Gipsu „Leszcze” Spółka Akcyjna- Leszek Irla
 • Bank BGŻ BNP Paribas w Kazimierzy Wielkiej
 • Zespół „Alter Ego”
 • Zespół „Przystań”
 • Zespół „Pełczyszczanie”
 • Władysław Podraza
 • Iwona i Paweł Litwińscy
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Nieprowicach
 • Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotej
 • Piotr i Anita Lozia
 • Władysław Bróg

Patronat medialny objął serwis: chroberz.info.

Tekst/opracowanie: R. Magdziarz
Zdjęcia i Video: pb, chroberz.infofestyn w Chrobrzu

festyn w Chrobrzu

festyn w Chrobrzu

festyn w Chrobrzu

festyn w chrobrzu

festyn w chrobrzu

festyn w chrobrzu

festyn w chrobrzu

festyn w chrobrzu

- Galeria znajduje się pod adresem: https://picasaweb.google.com/111455624625048795802/6300603701655730673#