Henryk Kawiorski, powieściopisarz rodem z Chrobrza zaprezentował Czytelnikom kolejną swoją powieść pod tytułem „Żelazo i rdza”. Jest ona publikowana w odcinkach, w cotygodniowych numerach „Tygodnika Ponidzia”. Do tej pory ukazało się ich sześć.

„Żelazo i rdza” to powieść której akcja rozgrywa się we wsi łudząco przypominającej z opisu Chroberz. Na potrzeby powieści autor nadał jej nazwę Międzymoście. We wsi jest kościół, remiza, Dom Ludowy, dwa sklepy GS, w pobliżu przepływa rzeka, niedaleko jest również las.

Losy bohaterów są niezwykle ciekawe, choć dość przerysowane, jak mi się wydaje dla podkreślenia prowincjonalnej rzeczywistości, w której rozgrywa się akcja. Nie brakuje wątków obyczajowych; romansów, lokalnej polityki, czyli wszystkiego czym żyje się na co dzień, choć w nieco krzywym zwierciadle.

Powieść bardzo dobrze się czyta, tym bardziej, że tłem jest Ponidzie (Chroberz, Pińczów, Wola Chroberska, i inne okoliczne miejscowości). Historię opowiadaną przez Kawiorskiego porównałbym do współczesnej wersji reymontowskich „Chłopów”.

Publikacja w gazecie jest premierą „Żelaza i rdzy”. Autor planuje wydanie powieści w formie książkowej w drugiej połowie 2016 roku. Jeśli oczywiście środki finansowe na to pozwolą.

Henryk Kawiorski, urodził się w 1942 roku. Związany od dzieciństwa, jak i jego rodzina, z Chrobrzem. Mieszkali na obecnej ulicy Staropolskiej. Nic więc dziwnego, że wiele jego powieści i noweli rozgrywa się na naszym terenie. Pracował jako dziennikarz, reportażysta m.in. w dzienniku „Słowo Ludu”. Debiutował opowiadaniem „Od tatusia” w 1965 roku. Członek Związku Literatów Polskich. Wielokrotnie nagradzany w konkursach ogólnopolskich. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Pierwsze 6 odcinków dostępne na zdjęciach poniżej. Zachęcam do lektury, a po kolejne części zapraszam do wtorkowych wydań „Tygodnika Ponidzia”.

Specjalne podziękowania za pomoc dla Czesława Chałata redaktora naczelnego „Tygodnika Ponidzia”.

Autor: Paweł Bochniak, chroberz.info

Henryk Kawiorski w jednej ze swoich publikacji
Henryk Kawiorski w jednej ze swoich publikacji - wystawa w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu (fot. Dariusz Garlej)

odcinek peirwszy powieści Żelazo i Rdza
Odcinek pierwszy (kliknij aby powiększyć)

odcinek 2 powieści Kawiorskiego
Odcinek 2 (kliknij aby powiększyć)


Odcinek 3 (kliknij aby powiększyć)


Odcinek 4 (kliknij aby powiększyć)


Odcinek 5 (kliknij aby powiększyć)


Odcinek 6 (kliknij aby powiększyć)