chroberz.info - Internetowy Serwis Chrobrza i Gminy Złota

 
Strona główna>>Wiadomości>>Aktualności>>Luty 2006

2006

luty
styczeń
AKTUALNOŚCI

*24.02 Biblioteka po przeprowadzce
*22.02 Dach nie wytrzymał
*22.02 Uchronić przed żywiołem
*22.02 Jak szwajcarski ser
*21.02 Bal na 100 par
*20.02 A my mamy olimpijczyka!!
*18.02 Narciarze
*16.02 Zdjęcia, zdjęcia...
*16.02 Obwodnica bliżej?
*15.02 Ferie w gminie
*15.02 Powiat zainaugurował
*14.02 Zderzenia z przyczepą
*12.02 Nabór do radia internetowego
*11.02 Muzycy w muzeum
*11.02 Kronika policyjna
*11.02 Nie sprostali Rewirowi
*9.02 Ku przestrodze!
*9.02 Kulturalna inauguracja
*8.02 Debata publiczna w sprawie obwodnicy Pińczowa
*8.02 Atak zimy
*7.02 Debata europejska w gimnazjum
*7.02 Kalendarz imprez sportowych i kulturalnych
*7.02 Puchar rektora do Buska
*6.02 Nowe lepsze forum
*6.02 Liga siatkówki - V kolejka
*4.02 Zdjęcia ze studniówki w LO Pińczów
*3.02 Piekło Katowic i ptasi przyjaciele
*2.02 Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym
*1.02 Liga siatkówki


24.02 Biblioteka po przeprowadzce

Przeprowadzka była konieczna, gdyż w pałacu od półtora roku działa prowadzony przez powiat Pińczów Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia. Poszczególne wystawy urządzane są pałacowych pokojach – do niedawna salach lekcyjnych. I to właśnie uczniowie opuścili pałac jako pierwsi. W tej chwili, związku z wzbogacaniem ośrodka o wystawę archeologiczną i geologiczną, z sal na piętrze wyprowadziła się biblioteka. Dla wyjaśnienia: w pałacu pozostała jeszcze administracja, ale i ona wkrótce przeniesie się do szkoły. Przy czym szkoła to także zabudowania, pozostałe po Wielopolskich. Dawne pomieszczenia dla służby i administracji majątku.

Biblioteka zdecydowanie skorzystała na przeprowadzce. Nim księgozbiór opuścił pałac, starostwo pińczowskie wyasygnowało pokaźną kwotę na remont pomieszczeń, przeznaczonych dla przeniesienia książek. W tej chwili szkolna wypożyczalnia to zupełnie odnowiona, przestronna sala, z wymienionymi częściowo regałami. I pustymi na tę chwilę czterema stanowiskami, czekającymi na komputery. Te pojawiają się w Chrobrzu lada dzień. Placówka otrzymała je z ministerialnego programu „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”.

Księgozbiór biblioteki szkoły rolniczej liczy około 17 tysięcy woluminów i jest księgozbiór „mieszanym”: od lektur i podręczników szkolnych poczynając, przez słowniki, encyklopedie, na wydawnictwach naukowych i popularnonaukowych kończąc.

Księgozbiór ten stale rozrasta się, a to dzięki współpracy placówki z dwoma fundacjami: z Fundacją Pomocy Bibliotekom Polskim, oraz Polskim Bractwem Kawalerów Guttenberga. – Od 2002 roku, odkąd nawiązałam współpracę z Warszawą, dostaliśmy dokładnie czterysta szesnaście różnorakich wydawnictw – mówi Ewa Rzepa, nauczycielka, prowadząca placówkę. Nauczycielka potwierdza, że uczniowie bardzo często korzystają ze szkolnego księgozbioru.

/Autor: TEK, "Echo Dnia"/
[góra]

22.02 Dach nie wytrzymał


Zawalił się częściowo dach na jednym z budynków gospodarczych należącym do Zespołu Szkół Rolniczych w Chrobrzu. Zabudowania pochodzą z końca XIX wieku i przed II wojną światową należały do majątku rodziny Wielopolskich. 

Obiekt był wyłączony z użytkowania. Obecnie teren jest odgrodzony i oznakowany.
[góra]

22.02 Uchronić przed żywiołem


W pesymistycznych prognozach na najbliższe dni zakłada się podtopienia, a nawet lokalne powodzie. Problem ten w powiecie Pińczów nie jest przesadzony - tędy przecież płynie Nida, typowo zalewowa rzeka!

Stan obecny
W tej chwili, na moście w Pińczowie, tafla lodu sięga do 191 centymetra na wskaźniku. W przełożeniu na stan wody w rzece, jest to poziom "średni - wyższy". I to jest dobra wiadomość - w razie gwałtownych odwilży woda ma się gdzie rozlać.
Sam lód na Nidzie powoli zaczyna topnieć. Z meldunków zebranych w terenie wiadomo, że większość jej dopływów zamarznięta jest do samego dna. To daje nadzieję, że Nida zdąży odprowadzić swoje wody, nim spłynie do niej topniejący śnieg.
- Monitorujemy teren od stycznia, od samego początku ataku fali śnieżyc i mrozów - mówi Andrzej Zaborowski, pełniący obowiązki komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie. - Już wtedy rozbijaliśmy lód na progach rzecznych Nidy, by zapobiec zatrzymaniu się nurtu rzeki - wyjaśnia.

Zagrożenia
Z dalszych jego informacji wynika, że o tej porze roku w regionie zaistnieć mogą trzy rodzaje zagrożeń. Spiętrzenie lodu na Nidzie, co oznacza zatory i powódź. "Zwykłe" rozlanie się wody na terenach zalewowych, do rozmiaru powodzi włącznie. W tym przypadku szczególnie zagrożone są Rębów i Umianowice w gminie Kije, Skrzypiów i Zakrzów w gminie Pińczów oraz tereny pod Chrobrzem.
W gminach Działoszyce i Michałów zagrożenie niosą nieduże rzeczki: Jakubówka i Sancygniówka oraz Mierzwa w michałowskich Pawłowicach. W przypadku gwałtownych roztopów mizerne zazwyczaj strugi, zamieniają się w rwące, górskie potoki. Trwa to krótko, ale szkody, jakie czynią nie mieszczące się w brzegach masy wody, mogą być ogromne.

Sztab pracuje
I temu właśnie problemowi - jak przetrwać ten czarny scenariusz - poświęcone jest dzisiejsze spotkanie sztabu kryzysowego.
Uczestniczą w nim wójtowie i burmistrzowie wszystkich pięciu gmin, wchodzących w skład powiatu, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo u siebie. Starosta pińczowski, który odpowiada za bezpieczeństwo w powiecie. Ponadto straż pożarna: zawodowa i ochotnicy. Policja, oraz specjalistyczne służby - Sanepid, weterynaria, nadzór budowlany, szpital, a także służby wodno melioracyjne, odpowiadające za stan Nidy.
- Chcemy zebrać wszystkie dane o tym, jak poszczególne samorządy przygotowane są na wypadek klęski oraz omówić plany ewentualnych akcji ratowniczych - wyjaśnia komendant Zaborowski.


/Autor: Teresa Krąż, "Echo Dnia"/
[góra]

22.02 Jak szwajcarski ser

Ponidzie. Zniszczone felgi, urwane zawieszenia, fontanny błota lądujące na ubraniach przechodniów - to norma na ulicy Batalionów Chłopskich w Pińczowie ale nie tylko tam, bo odwilż odkryła rozmiary szkód na szosach Ponidzia.

W galimatiasie dróg gminnych powiatowych, wojewódzkich i krajowych trudno zorientować się, które są najbardziej dziurawe, a pamiętać trzeba, że są jeszcze ulice miejskie i osiedlowe i wszystkie mają swoich administratorów i zarządców. Czytelnicy dzwonią z prośbami o interwencje, a szefów od dróg akurat nie ma, bo są albo w bazach, albo w terenie, albo na naradach w sprawie remontów.

Na wspomnianej ulicy Batalionów Chłopskich w Pińczowie jest tragicznie, bo dziury wypełnia woda, zaś w miejscach, gdzie nie ma asfaltu, widać dawną nawierzchnię jezdni z cegły ułożonej na sztorc i dlatego dziury są stosunkowo płytkie. Biada przechodniom, którzy ośmielają się wędrować wąskimi chodnikami, gdyż co chwila ląduje na ich ubraniach błoto.

Szosa Chroberz - Gacki - Bogucice też wymaga od kierowców nie lada umiejętności, aby nie urwać zawieszeń pojazdów. Jeden z pracowników pińczowskiego oddziału Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg zapewnił nas, że od strony Bogucic już uzupełniane są ubytki w nawierzchni, tyle tylko że żadnej z ekip drogowców nie widzieliśmy na tym odcinku. Temu obwodowi podlegają także dziurawe jak ser szwajcarski szosy Stopnica - Szydłów, Kije - Hajdaszek czy zachodnia obwodnica Buska, a więc ulice Dmowskiego i Witosa, również pełne dziur i przełomów.

- My już zamówiliśmy w Dąbrowie Tarnowskiej masę asfaltową na wypełnienie dziur w buskich ulicach Bohaterów Warszawy, Partyzantów i Waryńskiego. Można ją stosować w temperaturze do minus 20 stopni i z marszu przystępujemy do naprawy tych ulic - zapewnia Eugeniusz Witek zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku.

Na wielu lokalnych szosach gminnych zalega jeszcze zlodowaciały śnieg i trzeba jeździć wyjątkowo ostrożnie.

/Autor: imi, "Słowo Ludu"/
[góra]

21.02 Bal na 100 par


W minioną sobotę w gościnnym Zespole Placówek Oświatowych w Złotej odbył się bal karnawałowy, którego organizatorem było Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Złotej.

Podczas tak wspaniałej zabawy, w której wzięło udział ponad 60 par nie mogło zabraknąć wyborów królowej i króla balu. Królową została pani Danuta Mlaskawa, a królem Ryszard Paździor.

W szampańskich nastrojach bawiono się do „białego rana”.

Zapraszamy do naszej galerii [Zobacz]
[góra]

20.02 A my mamy olimpijczyka!

Nasi sportowcy na razie bez medalu.

Nasz kolega Adrian Liberek jest Laureatem olimpiady geograficznej!!!
Adrian może wybrać sobie dowolną szkołę ponadgimnazjalną i z egzaminu gimnazjalnego z części mat-przyr. ma już 50 pkt.

Wiadomość przyszła w samą porę. Nasi starsi koledzy pisali egzamin próbny z części mat-przyr. Oczywiście Adrian otrzymał arkusz i gdy został poproszony o podejście do komisji nie wiedział o co chodzi. Wszyscy uczniowie głośnymi brawami pogratulowali koledze. Jest to również sukces nauczycielki geografii pani Renaty Wojas.

/Autor: Monika Piwowarska - Gimnazjum w Złotej/
[góra]

18.02 Narciarze


Prezentujemy zdjęcie naszych narciarzy, którzy odnieśli duży sukces zajmując 4 miejsce w klasyfikacji gmin w Międzynarodowym Narciarskim Rajdzie Chłopskim Rajcza-Zwardoń-Skalite-Oscadnica, o którym pisaliśmy 31.01 [Zobacz]

Zespół z Chrobrza wystąpił w składzie: Maksymilian Spaczyński (minibiathlon), Krzysztof Łukasik (konkurs wiedzy), Rafał Sasiński (zimowy tor przeszkód), Łukasz Golowski (zimowy tor przeszkód), Rafał Górecki (bieg narciarski na 2 km), Marcin Stalica (konkurs wiedzy), Stanisław Steckiewicz (minibiathlon), wójt gminy Złota Tadeusz Sułek (obsługa prezentacji regionu Ponidzia na targach ofert turystycznych).
[góra]

16.02 Chroberz: Zdjęcia zdjęcia...

Zapraszam do odwiedzenia Galerii serwisu chroberz.info. Dodane zostały zdjęcia ze studniówki uczniów ZSR Chroberz nadesłane przez Kamila oraz zdjęcia klasowe z SP Chroberz naszego autorstwa...[Galeria]
[góra]

16.02 Obwodnica bliżej?

Wraca temat obwodnicy Pińczowa. Wczoraj w pińczowskim starostwie zebrała się grupa ludzi, od których zależy ta inwestycja. Przedstawiciele gminy Pińczów, Powiatu Pińczowskiego, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz sołectw Bogucice, Brzeście, Pasturka i Włochy. Wszyscy pełni zapału, żeby ustalić w końcu jakieś konkrety. A głównym konkretem jest przebieg obwodnicy. W tym miejscu pojawiło się kilka projektów.

Obwodnica proponowana przez gminę zaczynałaby swój bieg między Pińczowem a Pasturką, łącząc się z drogą wojewódzką 767 (Pińczów-Busko). Po przejściu przez garb pińczowski otoczyłaby od północy, starym nasypem kolejowym wieś Włochy i zakończyłaby swój bieg przed Brześciem, tuż za pomnikiem partyzanckim.

Przebieg proponowany przez powiat miałby się zaczynać między Pasturką a Bogucicami, poprzez garb pińczowski omijając od północy Włochy i Brzeście, częściowo wykorzystując istniejące odcinki dróg powiatowych. Z drogą wojewódzką 766 (Pińczów-Morawica) trasa łączyłaby się tuż za Brześciem.

Padło też kilka innych propozycji, np. przedłużenie obwodnicy (tej proponowanej przez starostwo) na południe i ominięcie Bogucic od zachodu, lub wersja najdłuższa - zaczynająca się w centrum Bogucic i stamtąd biegnąca na północ.

Debatujących sprowadziła na ziemię opinia Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jego przedstawiciele przypomnieli, że obwodnica musi być jak najkrótsza oraz zaczynać się i kończyć na drodze 766 (Morawica-Pińczów-Węchadłów). Zarząd w tym roku rozpocznie kompleksowy remont drogi Morawica-Pińczów, a nasza obwodnica stanowiłaby uzupełnienie tej trasy z wyjściem w kierunku Węchadłowa. Problem w tym, że wersja "minimalistyczna" proponowana przez Świętokrzyski Zarząd Dróg korzystałaby z ulicy 7 Źródeł, która w chwili obecnej przebiega przez środek Pińczowa (w latach 70-tych, gdy ją projektowano, znajdowała się na obrzeżach miasta). Obwodnica kończyłaby swój bieg tuż za Skrzypiowem. To południowo-wschodnie obejście miasta wiązałoby się też z budową mostu na Nidzie.

Jak wspominali uczestnicy debaty, żaden z projektów nie jest idealny. Decyzja co do przebiegu obwodnicy musi zostać podjęta jak najszybciej, aby móc rozpocząć kolejne etapy projektu - uzyskanie wszystkich zezwoleń oraz wykup gruntów pod inwestycję. Trudno ocenić, jak szybko uciążliwy ruch ciężarowy opuści centrum Pińczowa.

/Autor: dg/

[góra]

15.02 Ferie w gminie

Prezentujemy ofertę placówek oświatowych przygotowaną dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych w gminie Złota. Spis będzie aktualizowany [Zobacz].
[góra]

15.02 Powiat zainaugurował


W dawnym internacie Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie, przekształconego obecnie na Powiatowy Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2006 powiatu pińczowskiego.

Podsumowano mijający 2005 rok, który dla naszego powiatu był niezwykle owocny, jeśli chodzi o wydarzeni ważne dla promocji naszej Małej Ojczyzny. Wspomnieć tu należy, m.in. niezwykle udaną prezentacje powiatu pińczowskiego w „Domu Chłopa” w Warszawie, której organizatorem był warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz działania podejmowane na rzecz ratowania naszego dziedzictwa kulturowego, remont pałacu Wielopolskich w Chrobrzu i Pińczowie.

Zaprezentowano również ambitne plany Starostwa Powiatowego na rok 2006:

- Międzynarodowy Festiwal Kultury Celtyckiej w Pełczyskach,
- „Dzień Skowronka”, impreza plenerowa z udziałem studentów Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego,
- plan budowy w Pełczyskach skansenu kultur ludów, które zamieszkiwały teren Ponidzia, - rozbudowa ekspozycji Samorządowego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było podpisanie porozumienia pomiędzy powiatem Pińczów a Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie utworzenia w Chrobrzu wystawy archeologicznej z wykopalisk, prowadzonych przez warszawskich naukowców w Pełczyskach.

Tradycyjnie już uhonorowano ludzi zasłużonych dla powiatu oraz nagrodzono wyróżniających się uczniów placówek prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Pińczowie:

Medale Jubileuszowe 60-lecia Republiki Pińczowskiej otrzymali: profesor Dionizjusz Czubata z Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku Białej, profesor Jan Jachymek z Uniwersytetu imienia Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, profesor Andrzej Juszczyk, z Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Kielcach, profesor Kazimierz Lewartowski, dyrektor Instytutu Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Rudnicki, kierownik wykopalisk w Pełczyskach, oraz Adam Kozielewski, również z Instytutu Archeologii UW.
Medale Za Zasługi dla Republiki Pińczowskiej otrzymali: Tadeusz Bartos - nauczyciel muzyki, Katarzyna Gorczyca - animator kultury, Robert Gwóźdź - dziennikarz, Adam Kocerba - akordeonista, Paulin Napora - aktorka, Bronisław Opałko, Jan Kozłowski - artyści kabaretowi, Danuta Pałyga - animatorka kultury, Wojciech Socha - rzeźbiarz, Barbara Trojanowska - hafciarka, Dorota i Andrzej Walijewsy - artyści rzeźbiarze, Andrzej Żądło - muzyk.
Nagrodzeni uczniowie: Gabriel Bębenek, Michał Mazur, Katarzyna Osiecka, Paulina Pawlikowska - Liceum Ogólnokształcące imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie; Sebastian Adamczyk, Mateusz Błaszkiewicz, Katarzyna Gil, Ewelina Jędras - Zespół Szkół Rolniczych Rolniczych imienia Bolesława Chrobrego Chrobrzu; Małgorzata Janiga, Kinga Naprawca, Olga Piotrkowska, Szymon Wąż - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Działoszycach; Katarzyna Gzyl, Marcin Kania, Justyna Pieron, Małgorzata Szamańska - Zespół Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Pińczowie.

Zdjęcia z inauguracji
[Zobacz]

[góra]

14.02 Zderzenie z przyczepą

Wczoraj w Niegosławicach samochód marki mercedes próbował wyprzedzić ciągnik ursus, który ciągnął przyczepę. W trakcie wykonywania manewru wyprzedzania przyczepa ciągnikowa uderzyła w mercedesa. Na szczęście kierowcom obydwu pojazdów nic się nie stało. Przyczyny zderzenia wyjaśnia policja.
[góra]

12.02 Nabór do radia internetowego


W związku z współrealizacją projektu Radio Ponidzie przez redakcję portalu Chroberz.Info , ogłasza się nabór chętnych osób do współpracy w tworzeniu lokalnego oddziału informacyjnego (newsroom'u) nowo powstającej stacji radiowej. Naszym zadaniem będzie przygotowywanie materiałów reporterskich o wydarzeniach mających miejsce na terenie gminy Złota i ich późniejsza emisja w wydzielonym pasmie informacyjnym Radia Ponidzie. Skupiamy się głównie na informacji , gdyż jako słuchacze wiemy czego najbardziej potrzeba ludziom , a czego tak często brakuje "na antenie" lokalnych stacji radiowych. Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt z redakcją Chroberz.Info

Możesz coś dopisać w tym temacie na forum [Zobacz]

/Autor: Piotrek/
[góra]

11.02 Muzycy w muzeum

W krużgankach Muzeum Regionalnego w Pińczowie zaprezentowali się młodzi muzycy z pińczowskiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia, m.in. z klasy fortepianu, saksofonu, trąbki i klarnetu.

W koncercie dla mieszkańców Pińczowa wziął udział m.in. Artur Szczepanek z Chrobrza. Uczeń klasy saksofonu.

Uczniom akompaniowali ich wykładowcy: Jolanta Jaroń, Małgorzata Paszkowska oraz Tadeusz Bartos.
[góra]

11.02 Kronika policyjna

W Stawiszycach patrol policji zatrzymał do kontroli podejrzanie poruszającego się rowerzystę. Jak się okazało miał on w wydychanym powietrzu 1,2 promila alkoholu.

W Czechowie gmina Kije, zatrzymano mieszkańca gminy Złota, który prowadził samochód marki ford pod wpływem "promili". Miał ich, aż 2,3!
[góra]

11.02 Nie sprostali Rewirowi


W meczu na szczycie Powiatowej Ligi Siatkówki, pomiędzy Rewirem Pińczów i ULKS-em Chroberz zwycięstwo odniósł zespół z Pińczowa 3 do 1. Mecz został rozegrany w Chrobrzu, ale niestety ściany nie pomogły naszym zawodnikom, którzy wyraźnie przegrali z pińczowskim zespołem.

Chrobrzanie mogą ten mecz potraktować jako lekcje, ponieważ do dalszej fazy rozgrywek awansują 4 najlepsze zespoły, a więc będzie szansa na rewanż. 

Czołówka tabeli wygląda następująco:

1. Rewir Pińczów 5 15 15:1
2. ZSZ Pińczów   5 15 15:2
3. ULKS Chroberz 6 14 16:6
[góra]

9.02 Ku przestrodze!


Policjantom z Pińczowa udało się ustalić autora fałszywego zgłoszenia o bójce w Chrobrzu. Sprawcą okazała się nastolatka, która zadzwoniła pod numer alarmowy policji z telefonu komórkowego na kartę. Za wybryk dziewczyny zapłacą rodzice.
[góra]

9.02 Kulturalna inauguracja


W dniu jutrzejszym w siedzibie Powiatowego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Pińczowie przy ul. Żwirki i Wigury 40 odbędzie się uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2006 w powiecie pińczowskim.

Program uroczystości będzie obejmował m.in. podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Pińczowskim a Instytutem Archeologii i Instytutem Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, a także wystawę prac plastycznych Anny Nowackiej ze Złotej. W części artystycznej zaprezentowana zostanie inscenizacja „Ech Ponidzie, Ponidzie”, na motywach twórczości Adolfa Dygasińskiego, Zdzisława Antolskiego i Adama Ochwanowskiego. Początek spotkania o godz. 13.
[góra]

8.02 Debata publiczna w sprawie obwodnicy Pińczowa

Starosta Pińczowski zaprasza na Debatę Publiczną w sprawie przebiegu obwodnicy miasta Pińczowa.

Debata odbędzie się 15 lutego br. o godz. 11:00 w sali konferencyjnej na II piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Pińczowie przy ul. Zacisze 5. Pismo Starosty Pińczowskiego do Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów w sprawie obwodnicy miasta Pińczowa. [Zobacz]

/Autor: dg/

[góra]

8.02 Atak zimy

Zima nie odpuszcza! Wczoraj mieliśmy tego najlepszy dowód. Około godziny 12 na odcinku Niegosławice-Nieprowice utknął autobus szkolny wraz z uczniami. Oprócz tego kilka samochodów. Część kierowców zachowała się nieodpowiedzialnie i próbowała ominąć stojące w "korku" samochody, co kończyło się zatrzymaniem pojazdu w poprzek drogi. Opóźniło to znacznie prace sprzętu drogowego. Utrudnienia nie były związany tylko z opadami śniegu, ale głównie z porywistym wiatrem, który nawiewał śnieg z pól.

Na szczęście dzisiaj temperatura jest dodatnia i nie ma wiatru. Wszystkie odcinki dróg w naszej gminie są przejezdne.

Zapraszam na forum gdzie sytuacja w dniu wczorajszym była podawana na bieżąco! [Forum]
[góra]

7.02 Debata europejska w gimnazjum

W Gimnazjum w Złotej uczniowie skupieni w „Gim-Spółce2” przeprowadzili na terenie swojej szkoły „Debatę Europejską” pod hasłem: "Czy w krajach UE łatwo jest założyć i prowadzić firmę?".

W dyskusji wzięło udział blisko 160–ciu uczniów. Na zakończenie spotkania przeprowadzono referendum w sprawie wprowadzenia euro. Wyniki głosowania 91 głosów do 61 przeciwko wprowadzeniu waluty euro, dają do myślenia i pokazują, że wśród naszej młodzieży, są duże obawy, jeśli chodzi o rezygnację z jednego z głównych elementów naszej narodowej tożsamości.
[góra]

7.02 Kalendarz imprez sportowych i kulturalnych

Zapraszamy do działu „Weź udział” gdzie znajdują się opublikowane kalendarze imprez sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych.

*Kalendarz imprez sportowo-rekreacyjnych [Zobacz]
*Kalendarz imprez kulturalnych [Zobacz]
[góra]

7.02 Puchar rektora do Buska

Puchar Rektora Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych w Pińczowie powędrował do Buska Zdroju. Najlepszym szachistą w rozegranym wczoraj turnieju szachowym okazał się Feliks Ciba z Buska Zdroju. Dobrze zaprezentowali się również zawodnicy z Pińczowa. Drugie miejsce zajął Henryk Różycki z PKS Ponidzie Pińczów.

Klasyfikacja ogólna:

1. Feliks Ciba (Busko Zdrój)
2. Henryk Różycki (PKS Ponidzie Pińczów)
3. Arkadiusz Zielonka (Górno)
4. Bohdan Wojtasik (PKS Ponidzie Pińczów).

Klasyfikacja juniorów:

1. Arkadiusz Zielonka (Górno)
2. Ariel Jezierski (Gimnazjum nr 2 w Pińczowie)
3. Patryk Kurczyna (LO Pińczów)

W kategorii dzieci pierwsze miejsce przyznano najmłodszemu uczestnikowi turnieju 7-letniemu Dawidowi Stępniowi z Czechowa.

Zawodnikom kibicował i wręczył nagrody profesor Stefan Pastuszka, rektor WSUZ. Współorganizatorem turnieju był Adam Ochwanowski ze Złotej. Natomiast sędzią glównym Jarosław Żwirko.
[góra]

6.02 Chroberz: Nowe lepsze forum!

W związku z sugestiami internautów postanowiliśmy przenieść forum Chrobrza. Nie ma już reklam i innych śmieci. Nowe forum jest znacznie przyjemniejsze i funkcjonalne. W sam raz dla odnowionego serwisu chroberz.info. Dotychczasowe wątki zostały w większości przeniesione na nowe forum. Jednak prośba do dotychczasowych użytkowników, którzy posiadali konta na "starym" forum aby je odnowili. Natomiast Tych którzy jeszcze nie posiadają konta na forum chroberz.info gorąco zachęcamy do jego założenia. Link do forum znajduje się w "On-line" lub pod adresem chroberz.fora.pl ewentualnie forum.chroberz.info .Czekamy również na propozycje nowych topiców.
[góra]

6.02 Liga siatkówki - V kolejka

Rozegrano kolejne mecze Pińczowskiej Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej.

Na sali w Bogucicach 2 lutego:

AZS Ponidzie - Policjanci

0 : 3

LZS Bogucice - ULKS Chroberz

0 : 3

27 stycznia na sali w ZSZ Pińczów:

Strażacy - ZSZ Pińczów

1 : 3

Rewir - Nauczyciele

3 : 0

Klasyfikacja drużyn po rozegraniu V kolejki

miejsce

drużyna

mecze

punkty

sety

1.

ZSZ PIŃCZÓW

5

15

15:2

2.

ULKS CHROBERZ

5

14

15:3

3.

REWIR PIŃCZÓW

4

12

12:0

4.

NAUCZYCIELSKI KLUB SPORTOWY

5

12

12:5

5.

POLICJA PIŃCZÓW

4

7

9:6

6.

STRAŻ PIŃCZÓW

5

3

5:12

7.

LZS MICHAŁÓW

4

0

1:12

8.

AZS PONIDZIE PIŃCZÓW

5

0

1:15

9.

LZS BOGUCICE

5

0

0:15

w czwartek 10 lutego, na sali w Michałowie w VI kolejce zmierzą się:

  • 18:00 ULKS Chroberz - Rewir

  • 19:30 LZS Michałów - AZS Ponidzie

Tego samego dnia, na sali w Bogucicach:

  • 18:00 ZSZ Pińczów - LZS Bogucice

  • 19:30 Policjanci - Strażacy

/Autor: dg/

[góra]

4.02 Zdjęcia ze studniówki w LO Pińczów


Zapraszamy do naszej Galerii. Dodaliśmy zdjęcia z dzisiejszej studniówki (która jeszcze trwa:) w pińczowskim ogólniaku....[Galeria]
[góra]

3.02 Piekło Katowic i ptasi przyjaciele


Z wizytą u Tadeusza Ptaka, prezesa Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Okręg Kielce. 

Ptak ze Złotej Pińczowskiej, z racji pełnionej funkcji, był obecny na otwarciu 56 Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych w hali katowickich targów. Mimo iż miał rezerwację na wszystkie trzy dni trwania imprezy, zdecydował się wrócić do domu wcześniej. Wrócił w sobotę rano...

Szczęście miał pan Tadeusz, o szczęściu mogą mówić też wszyscy hodowcy, zrzeszeni w okręgu kieleckim. Nikt nie zginął, mimo, że kilku z nich było w hali, w chwili zawalenia się dachu.
Tadeusz Ptak jest prezesem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Okręg Kielce od czterech lat. Jest także członkiem zarządu głównego Związku. Jego "teren" ciągnie się od Grójca na północy, po Koszyce, niegdyś najbardziej na południe wysuniętą gminę dawnego naszego województwa kieleckiego.
Okręg, to dwa tysiące "gołębiarzy", skupionych w kołach i oddziałach. Zważywszy, że cała ta grupa, odwiedzała wystawę... - Uspokoiłem się dopiero, kiedy upewniłem się, że nikomu z "moich" nic się nie stało - mówi ze smutkiem. Ze smutkiem, gdyż w Katowicach zginęło wielu jego kolegów z innych regionów Polski.

Ptasia pasja
Gołębie pocztowe, pasja pana Tadeusza... Jego stado liczy ponad sto sztuk tych szlachetnych ptaków. Jak wyjaśnia, konsekwencją prezesowania okręgowi jest, iż brakuje mu czasu na wystawianie swoich gołębi w konkursach i lotach. Największe sukcesy odnosił na tym polu dziesięć lat temu.
Ale pasja pana Tadeusz nie kończy się na gołębiach pocztowych! W jego domu, w Złotej, mieszka ponad pół tysiąca innego ptactwa! Menażeria ta, to trzydzieści gatunków kaczek z całego świata. Osiem gatunków gęsi. Kilkanaście gatunków kur. Pawie, bażanty, sowa ze złamanym skrzydłem, trzyletni bociek Kajtek, czarne łabędzie...
Pan Tadeusz, emerytowany nauczyciel, od najwcześniejszego dzieciństwa pasjonował się ptactwem. Początek jego dzisiejszej hodowli, to dzikie kaczki, wylęgane z jajek, podebrany